پرینتر سه بعدی دندانپزشکی

کاربرد پرینتر سه بعدی دندانپزشکی چیست؟

پرینتر سه بعدی دندانپزشکی به یکی از لوازم ثابت در مطب ها و لابراتوار های دندانپزشکی در سراسر جهان تبدیل شده است. پرینت سه بعدی دندان، به عنوان ابزار یا وسایلی برای چاپ و تولید قطعات دندانی استفاده می شود. قطعات دندانی منظور مدل‌های دندان‌ها و الاینر ها و مجموعه‌های کامل پروتز را شامل می شوند. در گذشته، از اسکن، رادیولوژی و قالب دندان برای به دست آوردن تصاویر دقیق از دندان های بیماران استفاده می کردند. سپس از این تصاویر برای ساخت ایمپلنت‌های مناسب برای بیمار استفاده می شد.

اکنون، با پرینت سه بعدی، دندانپزشکان می توانند هم ایمپلنت های تخصصی تر ایجاد کنند و هم بیماران را با سرعت بیشتری درمان کنند. پرینت سه بعدی دندانی از انواع فناوری AM از جمله پردازش نور دیجیتال (DLP)، ذوب لیزری انتخابی (SLM)، استریولیتوگرافی (SLA) و تف جوشی لیزری انتخابی (SLS) استفاده می کند. پرینت سه بعدی نه تنها زندگی را برای ارائه دهندگان دندانپزشکی آسان تر می کند، بلکه مزایای قابل توجهی را برای بیماران به ارمغان می آورد: راه حل های دندانپزشکی  سفارشی و سریع تر.

پرینتر سه بعدی دندانپزشکی چیست؟

چاپ سه بعدی یا ساخت افزودنی فرایند اتصال مواد برای ساخت اشیا از داده های مدل سه بعدی، معمولا لایه به لایه است. بنابراین به عنوان یک تولید کننده افزودنی لوازم سه بعدی، می توان از آن برای طیف وسیعی از کاربردهای مختلف در دندانپزشکی استفاده کرد. برای ساخت قطعات دندانی متناسب با آناتومی بیمار، دندانپزشکان از اسکنر داخل دهانی استفاده می کنند. این کار تصاویری از دندان های بیمار ایجاد می کند و آنها را در قالب یک فایل CAD ثبت می کند. سپس دندانپزشکان از این فایل CAD برای ایجاد ایمپلنت یا قالب های دندانی از طریق پرینت سه بعدی استفاده می کنند.

کاربرد پرینتر سه بعدی دندانپزشکیکاربردهای پرینتر سه بعدی دندانپزشکی چیست؟

 • ایمپلنت
  چاپگرهای سه بعدی با وضوح و دقت چاپ بالا مانند چاپگرهای SLA و DLP در چاپ هندسه های پیچیده مانند موارد مرتبط با دندان استثنایی هستند. ایمپلنت های پرینت سه بعدی زیست سازگار هستند و خواص مکانیکی مشابهی با دندان های انسان دارند. علاوه بر این، ایمپلنت های دندانی فک و صورت را می توان به صورت سه بعدی پرینت کرد. دندانپزشکی فک و صورت شاخه ای تخصصی از جراحی دهان است که برای اصلاح آسیب ها و عیوب فک و دهان انجام می شود.
 • روکش ها و پل ها
   پرینترهای سه بعدی دندانی می توانند تاج ها و پل های دقیقی از انواع ثابت و متحرک ایجاد کنند. رزین های سوخته را می توان برای تکمیل ریخته گری واکس از دست رفته دندان چاپ کرد. الگوها و هندسه های ریخته گری بر اساس نتایج یک اسکنر داخل دهانی چاپ می شوند. سپس دندانپزشکان می توانند از این الگوهای پرینت سه بعدی استفاده کنند، آنها را بسوزانند و در حفره ای باقی بمانند تا با رزین پر شود. پرینت سه بعدی به طور قابل توجهی روند ساخت تاج و پل را بهبود بخشیده است.
 • سرجیکال گاید
   دندانپزشکان می توانند از چاپگرهای سه بعدی برای ایجاد سرجیکال گاید برای سوراخ کردن و برش استفاده کنند. این راهنماها به دندانپزشکان کمک می کند تا جراحی را آسان تر کنند.
 • ماکت
  کپی های آناتومیکی دقیق دهان و فک های بیمار را می توان با چاپ سه بعدی ساخت. این به دندانپزشک یک مدل ملموس می دهد که می تواند برای درک بهتر آناتومی بیمار قبل از شروع درمان، دیده و لمس شود.

اولین روش پرینت سه بعدی در دندانپزشکی

پرینت سه بعدی در دندانپزشکی اولین بار در سال 1971 به عنوان “دندانپزشکی دیجیتال” مطرح شد. در دندانپزشکی دیجیتال، از سی تی اسکن و سایر آنالیزهای مبتنی بر کامپیوتر برای تشخیص بیماران و کمک به جراحی استفاده میشد. سال 1999 پرینت سه بعدی، همانطور که امروز می شناسیم، در دندانپزشکی جا افتاد. در آن زمان، اولین استفاده در ایجاد ایمپلنت های سفارشی بود. امروزه، پیشرفت‌های مداوم در پرینت سه بعدی، امکان چرخش سریع‌تر و پرینت‌های دندانی دقیق‌تر را فراهم می‌کند.

استفاده پرینتر سه بعدی دندانپزشکیچگونه از پرینتر سه بعدی دندانپزشکی استفاده می شود؟

پرینت سه بعدی در دندانپزشکی برای به دست آوردن تصاویر و مدل های دقیق از آناتومی دندان ها و فک های بیمار استفاده می شود. یک اسکنر داخل دهانی آناتومی دقیق دهان بیمار را ثبت می کند. سپس داده های اسکن برای ساخت یک مدل از آناتومی مورد نظر استفاده می شود. فایل  CAD، پس از تکمیل، در یک چاپگر سه بعدی آپلود شده و ساخته می شود. دندانپزشکان می توانند قبل از اینکه مدلی را که برای بیمار دقیق و به اندازه کافی راحت باشد، چندین بار تکرار کنند.

چه موادی در پرینت سه بعدی دندان استفاده می شود؟

مواد مورد استفاده در پرینت سه بعدی دندان با موادی که معمولا در پرینت سه بعدی سایر محصولات صنعتی استفاده می شود یکسان نیست. مواد پرینت سه بعدی دندان به طور خاص برای سازگاری زیستی، زیبایی شناسی و ایمنی در کاربردهای دندانی طراحی شده اند. رزین های خاصی به صراحت برای مدل های آناتومیک استفاده می شوند. برخی دیگر برای ایمپلنت (رزین های کششی و ریخته گری) طراحی شده اند.

علاوه بر این، رزین هایی وجود دارند که برای ایجاد وسایل دندانپزشکی موقت استفاده می شوند، رزین هایی که برای استفاده در ایجاد محافظ دهان چاپ می شوند، و رزین هایی که شبیه لثه برای استفاده با ایمپلنت های دندانی هستند. بسته به سازنده، رزین ها می توانند ترکیبات شیمیایی متفاوتی داشته باشند. با این حال، هیچ استاندارد تجویزی برای مواد پرینت سه بعدی دندان وجود ندارد. دندانپزشکان معمولاً موادی را که فکر می کنند برای کاربرد دندانی بیمار بهترین است انتخاب می کنند.

مواد پرینت سه بعدی دندانبرای چه مدت می توان از پروتزهای پرینت سه بعدی استفاده کرد؟

پروتزهای پرینت سه بعدی را می توان مانند پروتزهای معمولی استفاده کرد. آنها باید هر روز با یک پاک کننده دندان مصنوعی برداشته و تمیز شوند. آنها همچنین باید در زمانی که استفاده نمی شوند در یک محفظه ایمن مرطوب نگه داشته شوند. انتظار می رود پروتزهای پرینت سه بعدی حدود 5 تا 7 سال قبل از اینکه احتمالاً نیاز به جایگزینی داشته باشند دوام بیاورند.

تاج های پرینت سه بعدی از چه موادی ساخته شده اند؟

برخی از تاج های پرینت سه بعدی از سرامیک، موم های ریخته گری و رزین های قابل چاپ سه بعدی ساخته شده اند. موم ها و رزین های ریخته گری از حدود 20 درصد موم تشکیل شده اند. موم چیزی است که به چسبیدن تاج به دهان بیمار کمک می کند و کمک می کند تاج دندان تراکمی مشابه دندان های واقعی داشته باشد. با این حال، برای تاج‌های پرینت سه بعدی، بسیاری از ترکیبات شیمیایی مواد اختصاصی هستند و از شرکتی به شرکت دیگر متفاوت هستند. برگه اطلاعات فنی رزین ها باید برای تعیین فرمول مواد خاص برای رزین ها بررسی شود.

پرینت سه بعدی یک مدل دندان چقدر طول می کشد؟

پرینت سه بعدی مدل های دندانی به طور قابل توجهی سریعتر از ایجاد مدل های دندانی از طریق روش های سنتی است. به طور متوسط، برای پرینت سه بعدی یک مدل دندانی حدود 2 تا 2.5 ساعت طول می کشد.

هزینه پرینترهای سه بعدی دندانی چقدر است؟

قیمت ها بیشتر به کیفیت چاپ، حجم ساخت، نرم افزار سه بعدی و تکرارپذیری بستگی دارد. به عنوان یک ارائه دهنده خدمات دندانپزشکی دیجیتال، تصمیم بگیرید که کدام فاکتورها (کیفیت، حجم ساخت، هزینه و غیره) برای شما مهم هستند و یک چاپگر مناسب را انتخاب کنید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *