رادیوگرافی دیجیتال

تصویربرداری دندان روشی قدرتمند برای دندانپزشکان برای تشخیص و درمان مناسب انواع بیماری های دندان و لثه ارائه می باشد. از آنجایی که ایمنی یک اولویت است، امروزه مطب ها و کلینیک ها ترجیح می دهند که از آخرین فناوری برای محافظت از بیماران خود استفاده کنند. رادیوگرافی دیجیتال دندانپزشکی را به عنوان جایگزینی برای روش‌های سنتی که قبلاً برای مشاهده جزئیات مربوط به سلامت دندان استفاده می کنند.

مزایای استفاده از رادیوگرافی دیجیتال

 • تصاویر پیشرفته
  اشعه ایکس X-ray با استفاده از حسگرهای دیجیتال به جای فیلم اشعه ایکس سنتی گرفته می شود. این سنسورها تصاویر با کیفیتی را تولید می کنند که بر روی کامپیوتر ذخیره می شوند. وضوح و دقت بالا به این معنی است که اطلاعات بیشتری برای استفاده دندانپزشک در دسترس است. علاوه بر تصاویر کامپیوتری از دندان ها، می توان تصاویری از لثه ها و سایر ساختارهای دهان نیز گرفت.
 • بزرگنمایی
   وقتی به یک فیلم سنتی اشعه ایکس نگاه می کنید، تصویر را فقط در اندازه واقعی می توان مشاهده کرد. تصاویر دیجیتال را می توان بزرگ کرد و به دندانپزشک این امکان را می دهد که روی مشکلات احتمالی زوم کند.
 • مشاهده فوری
   فیلم سنتی اشعه ایکس نیاز به کمی انتظار در زمان ساخت فیلم داشت. اکنون، ابزارهای دیجیتال، مشاهده فوری منطقه تصویر شده را فراهم می کنند. عکس‌ها را می‌توان بلافاصله پس از ثبت تصاویر روی صفحه کامپیوتر بالا کشید.
 • بهبود تشخیص
   دسترسی به تصاویر واضح و اطلاعات دقیق، تشخیص درست را افزایش می دهد. رادیوگرافی دیجیتال می تواند مسائل نامشخصی مانند نواحی پنهان پوسیدگی، عفونت در استخوان، بیماری لثه، تومورها و سایر ناهنجاری هایی را که در طول معاینه بصری از دید خارج می شوند، شناسایی کند.
 • صرفه جویی در زمان و هزینه
   روش های تشخیص زودهنگام با استفاده از رادیوگرافی دیجیتال کمک می کند تا درمان های مورد نیاز به حداقل برسد. در نتیجه، بیماران می توانند با اجتناب از درمان های تهاجمی تر، در زمان و هزینه صرفه جویی کنند.
 • کاهش تشعشعات
   محققان دریافته‌اند که سطح تشعشعات در مقایسه با تجهیزات سنتی اشعه ایکس تا 70 درصد کاهش می‌یابد. کاهش تابش به کاهش عوارض جانبی بالقوه و خطر طولانی مدت قرار گرفتن در معرض اشعه ایکس کمک می کند.
 • ذخیره سازی الکترونیکی
   مطب دندانپزشکی می تواند این فایل ها را به مدت نامحدود در انبار نگهداری کند. به‌جای کاغذ و فایل‌ها، می‌توان تصاویر دیجیتال را در صورت نیاز برای مراجعات بعدی به طور ایمن در فضای ابری نگهداری کرد.
 • دسترسی آسان
   اگر رادیوگرافی دیجیتال نیاز به ذخیره یا اشتراک گذاری دارد، می توان یک کپی چاپ شده از تصاویر را دریافت کرد. همچنین این تصاویر می توانند از طریق سامانه های الکترونیکی برای شرکت های بیمه ارسال شوند و روند رسیدگی به مطالبات بیمه ای را سرعت می بخشند.
 • دوستدار محیط زیست
   از آنجایی که نیازی به مواد شیمیایی پردازش فیلم نیست، رادیوگرافی دیجیتال راهی برای از بین بردن آلودگی ارائه می دهد. تصاویر دیجیتال را می توان بدون باقیمانده مواد شیمیایی که زباله های خطرناک هستند، ثبت کرد.
مزایای استفاده از رادیوگرافی دیجیتال

رادیوگرافی دیجیتال دندان در چه مواردی کاربرد دارد؟

دندانپزشکان زمانی که می خواهند سلامت دهان، لثه و دندان ها را بررسی کنند، به عکس های اشعه ایکس نیاز دارند. اشعه ایکس تصاویری از داخل دهان نشان می دهد که دندانپزشک می تواند از آنها برای تشخیص مشکلات استفاده کند.

 • حفره ها
 • پوسیدگی دندان
 • دندان های نهفته

در واقع، کودکان، افراد مسن و افرادی که سابقه سلامت دهان و دندان ضعیفی دارند (به عنوان مثال بیماری لثه) ممکن است سالی یک بار نیاز به عکسبرداری با اشعه ایکس دندان داشته باشند.

همچنین، به خاطر داشته باشید که هر زمان که مراقب خود را تغییر دهید، دندانپزشک جدید شما می خواهد با عکس جدیدی از دهان و دندان خود ارائه دهید. این امر مخصوصاً در صورتی صادق است که قبلاً هرگز عکس دندان گرفته نشده باشید.

مزایا و خطرات رادیوگرافی های سنتی

یکی از تنها مزایای اشعه ایکس سنتی نسبت به اشعه ایکس دیجیتال این است که اولی در عمل برای بیش از 100 سال مورد استفاده قرار گرفته است. با این حال، همین واقعیت است که به دانشمندان کمک کرد تا متوجه شوند که اشعه ایکس سنتی می تواند برای سلامت انسان مضر باشد.

خطرات رادیوگرافی سنتی

قرار گرفتن در معرض تابش می تواند باعث تغییراتی در سلول های بدن شود یا بدتر از آن به DNA آسیب برساند. خوشبختانه، سطح تشعشع تجربه شده در طول تصویربرداری سنتی دندان به تنهایی برای ایجاد مشکل کافی نیست. با این حال، چندین روش تصویربرداری سنتی در طول زمان می‌تواند منجر به برخی از اثرات منفی قرار گرفتن در معرض تابش بر سلامتی شود.

به همین دلیل است که توصیه می شود در صورت امکان عکس های دیجیتالی را انتخاب کنید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *