dental_terminology

instrument_glossary

10 اصطلاح کاربردی در دنیای تجهیزات دندانپزشکی

شاید تا به حال اصطلاحاتی در زمینه دندانپزشکی شنیده باشید، اما اطلاعاتی درباره آنها نداشته اید.یکی از مهمترین شاخه هایی که یک شخص متخصص باید از آن اطلاعات کافی داشته باشد، ترمینولوژی آن است. در این مقاله قصد داریم تا تعدادی از پرکاربردترین اصطلاحات و عبارات دندانپزشکی را بررسی کنیم:

abrasion

سایش: سایش دندان ناشی از مسواک زدن نامناسب یا استفاده بیش از حد از خلال دندان یا نخ دندان است. نگه داشتن اجسام بین دندان نیز ممکن است باعث سایش شود.

dental abrasion
abutment

abutment

دندان یا دندان های دو طرف دندان از دست رفته که از یک بریج ثابت یا جزئی متحرک پشتیبانی می کند. همچنین به قطعه ای از فلز یا چینی اطلاق می شود که روی ایمپلنت پیچ می شود تا بتوان تاج را روی آن چسباند.

amalgam

یک ماده پرکننده رایج که برای ترمیم حفره ها استفاده می شود. این ماده که به عنوان “پرکننده های نقره” نیز شناخته می شود، حاوی جیوه در ترکیب با نقره، قلع، مس و گاهی اوقات روی است.

anesthesia

anesthesia

نوعی دارو که منجر به از بین بردن جزئی یا کامل احساس درد می شود. بی حس کردن دندان نمونه ای از بی حسی موضعی است. بیهوشی عمومی باعث بیهوشی نسبی یا کامل می شود.

Biopsy

بیوپسی یک روش پزشکی است که شامل نمونه برداری کوچک از بافت بدن است تا بتوان آن را زیر میکروسکوپ بررسی کرد.

implant

implant

میله ای فلزی که معمولا از جنس تیتانیوم است با انجام عمل جراحی در فک پایین یا بالا قرار می گیرد و جایگزینی برای دندان از دست رفته می شود.این میله فلزی می تواند به عنوان ریشه دندانی برای تاج یا پروتز دندانی جایگزین شود.

gingivoplasty

به عملی گفته می شود که به دلیل ناهنجاری هایی ، تغییراتی در شکل بافت لثه ایجاد میشود. 

gingivoplasty
dental hypersensitivity

hypersensitivity

یک واکنش دردناک که به صورت ناگهانی در دندان به وجود می آید. این درد معمولا بر اثر محرک های گرم، سرد و یا حتی محرک های شیمیایی و مکانیکی به وجود می آید.

overjet

بیرون زدگی بیش از حد به طوری که فک بالا منجر به همپوشانی دندان های جلویی میشود.

overjet
plaque

plaque

یک لایه بی رنگ و چسبیده متشکل از غذای هضم نشده مخلوط شده با بزاق و باکتری که دائما روی دندان ایجاد میشود که در طولانی مدت سبب ایجاد جرم می شود. این لایه ها می تواند پوسیدگی دندان را به همراه بیاورد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *