dental_terminology

شاید تا به حال اصطلاحاتی در زمینه دندانپزشکی شنیده باشید، اما اطلاعاتی درباره آنها نداشته اید. یکی از مهمترین شاخه هایی که یک شخص متخصص باید از آن اطلاعات کافی داشته باشد، ترمینولوژی آن است. در این مقاله قصد داریم تا تعدادی از پرکاربردترین اصطلاحات و عبارات دندانپزشکی را بررسی کنیم:

مهم ترین اصطلاحات دندانپزشکی

اصطلاح سایش یا Abrasion

سایش: سایش دندان ناشی از مسواک زدن نامناسب یا استفاده بیش از حد از خلال دندان یا نخ دندان است. نگه داشتن اجسام بین دندان نیز ممکن است باعث سایش شود.

dental abrasion
abutment

اصطلاح ابوتمنت یا Abutment

دندان یا دندان های دو طرف دندان از دست رفته که از یک بریج ثابت یا جزئی متحرک پشتیبانی می کند. همچنین به قطعه ای از فلز یا چینی اطلاق می شود که روی ایمپلنت پیچ می شود تا بتوان تاج را روی آن چسباند.

اصطلاح آمالگام دندانی یا Amalgam

یک ماده پرکننده رایج که برای ترمیم حفره ها استفاده می شود. این ماده که به عنوان “پرکننده های نقره” نیز شناخته می شود، حاوی جیوه در ترکیب با نقره، قلع، مس و گاهی اوقات روی است.

تاج دندان قسمتی از دندان است است که بالای خط لثه قرار دارد و کار جویدن را انجام می دهد. گاهی اوقات ساختار تاج دندان در اثر خرابی و پوسیدگی کامل از بین رفته و قابل ترمیم نمی باشد در این صورت دندانپزشک روکش های مصنوعی را پیشنهاد میکند این روکش ها ممکن است ازجنس فلز، سرامیک، پلیمر یا ترکیبی از این مواد (به عنوان مثال فلز ذوب شده) تشکیل شده باشند.

روکش دندان برای محافظت از دندان شکسته، ریشه درمان شده یا به شدت پوسیده توصیه می شود. همچنین می‌توان از روکش‌ها برای بهبود ظاهر دندان‌های بد شکل یا بد رنگ استفاده کرد.

implant

اصطلاح ایمپلنت یا Implant

میله ای فلزی که معمولا از جنس تیتانیوم است با انجام عمل جراحی در فک پایین یا بالا قرار می گیرد و جایگزینی برای دندان از دست رفته می شود.این میله فلزی می تواند به عنوان ریشه دندانی برای تاج یا پروتز دندانی جایگزین شود.

ایمپلنت دندان استاندارد طلایی برای جایگزینی دندان است. ساختار تکمیل شده به طور یکپارچه با لبخند شما ترکیب می شود. همچنین، هنگامی که ایمپلنت قرار می گیرد، بدن شما به طور طبیعی شروع به تقویت استخوان در ناحیه اطراف از طریق فرآیندی (Osseointegration) می کند و در نتیجه ساختار فک حفظ می شود.

اصطلاح گِرَفت یا Graft

در دندانپزشکی، پیوند لثه برای رفع رکود لثه توصیه می شود. در صورت عدم درمان، تحلیل لثه می تواند منجر به عفونت یا از دست دادن دندان شود. تحلیل رفتن لثه ممکن است به دلیل مسواک زدن طولانی مدت یا نتیجه بیماری لثه باشد. تجمع باکتری و التهاب مزمن در دهان می تواند بافت لثه را فرسایش داده و ریشه دندان های شما را در معرض دید قرار دهد. چند تکنیک مختلف وجود دارد که دندانپزشکان می توانند برای بازسازی لثه استفاده کنند. این روش شامل برداشتن بافت از یک محل اهداکننده در سقف دهان و اتصال آن به محل گیرنده که در آن فرورفتگی لثه وجود دارد، است.

اصطلاح Gingivoplasty

به عملی گفته می شود که به دلیل ناهنجاری هایی ، تغییراتی در شکل بافت لثه ایجاد می شود.

gingivoplasty
dental hypersensitivity

اصطلاح واکنش هایپرسنسیویتی یا Hypersensitivity

یک واکنش دردناک که به صورت ناگهانی در دندان به وجود می آید. این درد معمولا بر اثر محرک های گرم، سرد و یا حتی محرک های شیمیایی و مکانیکی به وجود می آید.

plaque

پلاک دندان یا Plaque

یک لایه بی رنگ و چسبیده متشکل از غذای هضم نشده مخلوط شده با بزاق و باکتری که دائما روی دندان ایجاد میشود که در طولانی مدت سبب ایجاد جرم می شود. این لایه ها می تواند پوسیدگی دندان را به همراه بیاورد.

تشکیل پلاک می تواند به سرعت 4 تا 12 ساعت پس از مسواک زدن شروع شود. پلاک عامل اصلی ایجاد حفره ها و بیماری های لثه است و اگر روزانه از بین نرود می تواند به جرم دندان تبدیل شود. باکتری‌های موجود در پلاک اسیدهایی تولید می‌کنند که به مینای دندان حمله کرده و باعث فرسایش حفره‌ها می‌شوند. پلاک‌هایی که برداشته نشده‌اند نیز می‌توانند لثه‌های اطراف دندان‌های شما را تحریک کنند و منجر به التهاب لثه (قرمز، متورم، خونریزی لثه)، بیماری پریودنتال و از دست دادن دندان شوند.

اصطلاح مینای دندان یا Enamel

مینای دندان خارجی ترین لایه دندان است که سخت ترین و با مواد معدنی بالا در بدن است. نقش مهمی در محافظت از دندان ها در برابر پوسیدگی ایفا می کند زیرا مینای دندان یک سد قوی تشکیل می دهد که از لایه های داخلی دندان ها در برابر اثرات اسیدها و پلاک محافظت می کند.

همچنین از لایه های داخلی حساس دندان ها در برابر غذاها و نوشیدنی هایی که بسیار گرم یا بسیار سرد هستند محافظت می کند. بر خلاف سایر قسمت های بدن به عنوان مثال، استخوان های شما – مینای دندان حاوی هیچ سلول زنده ای نیست، بنابراین نمی تواند بازسازی شود.

اصطلاح جرم گیری دندان یا Scaling

جرم گیری دندان عبارت است از حذف پلاک، جرم و لکه از روی دندان ها. جرمگیری یک درمان پیشگیرانه است که در فواصل سه تا شش ماهه برای حفظ بافت سالم توصیه می شود. جرم گیری دندان معمولا توسط یک متخصص بهداشت دندان با ابزار دستی، ابزار اولتراسونیک یا هر دو انجام می شود. دستگاه جرم گیری اولتراسونیک جرم، پلاک را از سطح دندان و زیر خط لثه پاک می کند. ممکن است از یک ابزار دستی برای از بین بردن تجمع باقی مانده استفاده شود.

اصطلاح ونیر دندانی یا Veneers

ونیرها پوشش نازکی هستند که به جلوی دندان متصل می شوند تا ظاهر آن را بهبود بخشند. روکش ها را می توان از پرسلن یا مواد کامپوزیت بسته به نیازهای بیماران شما استفاده کرد. هنگامی که روکش ها به درستی انجام شوند، تقریباً غیرقابل تشخیص هستند از ونیرها می توان برای اصلاح برخی عیوب جزئی استفاده کرد و باقی دندان ها را دست نخورده باقی گذاشت تا لبخند طبیعی حفظ شود.

بنظر شما چه اصطلاحاتی دیگری در دندانپزشکی رایج است؟! 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *