خرید مسواک مناسب

یکی از حیاتی ترین ابزار برای حفظ سلامت و تندرستی دهان و دندان مسواک است. مسواک زدن دندان ها بعد از هر وعده غذایی یک راه موثر برای از بین بردن ذرات غذا از دندان ها و لثه ها است که ممکن است باعث ایجاد حفره ها یا بیماری ها شود.

انتخاب مسواک مناسب برای اطمینان از اینکه از دندان ها و لثه ها به بهترین شکل ممکن مراقبت می کنید، ضروری است. با این حال، بازار با انواع مختلف مسواک ها اشباع شده است که همه آنها ادعا می کنند که چگونه به مراقبت از دندان های شما کمک می کنند، و بنابراین انتخاب مسواک مناسب هر فرد آسان نیست.

دندانپزشکان چه مسواکی را توصیه می کنند؟

نوع مسواک توصیه شده توسط دندانپزشکان از بیمار به بیمار بر اساس نگرانی های بهداشت دهان و دندان متفاوت است. ممکن است به بیمارانی که در تلاش برای حفظ لبخند سالم و عاری از بیماری های پریودنتال و حفره های دندانی هستند، گفته شود که برای تمیز کردن موثرتر دندان ها از مسواک برقی استفاده کند. در مقابل، ممکن است به بیماری که لبخندی سالم با یک براش ساده و سنتی حفظ می‌کند، گفته شود که برای جلوگیری از ایجاد حفره‌ها و بیماری‌ها به کاری که انجام می‌دهد ادامه دهد.

مسواک درست خریدن

نکات مهم برای انتخاب مسواک مناسب

 • اندازه سر قلم مو
  برخی فکر می کنند که هر چه سر مسواک بزرگتر باشد می تواند دندان های بیشتری را به یکباره تمیز می کند. اندازه سرهای برس متفاوت است، مهم است که به دنبال سر برس بگردیم که بتواند به مناطقی که تمیز کردن آن سخت است در دهان برسد.
  یک براش با سر کوچک‌تر را انتخاب کنید. زیرا این امکان را می‌دهد دندان ها و مناطقی که معمولاً با مسواک‌های سر بزرگ تمیز نمی شود، تمرکز کند.
 • نوع براش
  موهای مسواک به طور سنتی در سه نوع مختلف وجود دارد نرم، متوسط ​​و سخت. افراد اغلب فکر می کنند مسواک‌های سخت‌تر و محکم‌تر لکه‌های مزاحم روی دندان‌ها را از بین می برد. چیزی که باید به دنبال آن باشیم موهای پلاستیکی نرم با لبه های مخروطی است. آنها طوری طراحی شده اند که به دندان های ما آسیب نرسانند، حتی اگر خیلی محکم فشار دهیم.
 • برس مخروطی
  برخی از مسواک ها دارای موهای مختلف هستند که کاربردهای متفاوتی را تبلیغ می کنند. مانند برداشتن جرم، سفید کردن دندان ها، سلامت لثه ها و غیره. شکل آن تاثیر زیادی بر سلامت دهان و دندان شما دارد.
  در حالی که ممکن است هنگام مسواک زدن متوجه تفاوت بین موهای صاف یا گرد نشویم. مهم است که توجه داشته باشیم که طرح مخروطی روی لثه‌های ملایم‌تر است.
 • ارگونومی
  یک مسواک با طراحی ارگونومیک برای کسانی که در حال رشد مهارت های حرکتی هستند مانند کودکان و کسانی که در نگه داشتن چیزها مشکل دارند، مهم است. نه تنها این، بلکه مسواک‌های مخصوص طراحی شده می‌توانند خم شوند که به تمیز کردن مناطقی که دسترسی به آن سخت است کمک می‌کند. همچنین باید یک مسواکی بخرید که به راحتی در دست گرفته شود. توصیه می شود حداقل 2 دقیقه در روز مسواک بزنید، اگر براش ناراحت کننده ای دارید، این 2 دقیقه با یک دسته ناراحت کننده احساس طولانی تری خواهید داشت.

مسواک دستی یا برقی؟

مهمترین چیزی که باید روی آن تمرکز کنید این است که مسواک زدن صحیح باشد. ما در کودکی در مورد نحوه مسواک زدن دندان هایمان آموزش دیده ایم، با گذشت زمان، مسواک زدن خود را با برنامه روزانه خود تطبیق می دهیم. اگر صبح برای سرکار یا مدرسه عجله داریم، به سرعت و با حداقل تلاش یا تکنیک مسواک می زنیم. در این موقعیت مسواک برقی به شما کمک کند. از مسواک های برقی برای تمیز کردن مناطقی که سخت است استفاده می شود.

هر چند وقت یکبار باید مسواک را عوض کنیم؟

با توجه به اینکه براش های جدید تا 30 درصد بیشتر از مسواک های سه ماهه پلاک دندان را از بین می برند، تعویض منظم آن برای حفظ سطح بالای بهداشت دهان و دندان ضروری است. متخصصان دندانپزشکی توصیه می کنند که مسواک خود را هر سه ماه یکبار یا زمانی که موها شروع به سایش شدن می کنند، هر کدام که زودتر اتفاق بیفتد، تعویض کنید.

مسواک مناسب هر دندان

در آخر به یاد داشته باشید که: 

مهم است که در مورد نحوه مراقبت از دندان خود فکر کنید. اگرچه دندان‌های شما از بیرون سخت نشان داده می شوند، اما می‌توانند با غذاهای شیرین، نوشیدنی‌های اسیدی و مراقبت ضعیف از دهان ضعیف شوند. از مسواک‌هایی که دارای موهای قوی‌تر هستند کمتر استفاده کنید می‌تواند آسیب‌های جبران‌ناپذیری به لثه و مینای سالم وارد کند. این نوع مسواک منجر به داشتن دندان های حساس و عقب نشینی لثه ها شود. با متخصص بهداشت یا دندانپزشک خود صحبت کنید و ببینید کدام مسواک به بهترین وجه با نیازهای شما مطابقت دارد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *