لوازم دندانپزشکی

ابزار های متنوعی در حوزه دندانپزشکی وجود دارد، در این مقاله قصد داریم به رایج ترین ابزار و لوازم دندانپزشکی بپردازیم :

دندانپزشک از دندان های شما مراقبت می کند، اما بدون ابزار نمی تواند این کار را انجام دهد. ابزارهای دندانپزشکی به دندانپزشک کمک می کنند تا نواحی خاصی از دهان شما را بررسی کند و عمل های تخصصی را انجام دهد. بنابراین، این ابزارها یک دندانپزشک را تعریف می کنند، زیرا کار دندانپزشکی بدون آنها دشوار خواهد بود. در اینجا لیستی از شش ابزار رایج دندانپزشکی و موارد استفاده از آنها آورده شده است.

 آینه دندانپزشکی:

یک آینه دستی کوچک مقعر به دندانپزشک کمک می کند تا دهان شما را بازرسی کند. آینه مقعر تصویر بزرگ شده دهان شما را منعکس می کند. بنابراین، آینه دندان حتی مخرب ترین حفره ها را به چشم دندانپزشک می آورد.

پروب دندانی:

پروب دندان یکی دیگر از ابزارهای مفید در جعبه ابزار دندانپزشک شما است. این ابزارهای براق دارای سرهای نوک تیز هستند. دندانپزشک شما از این پروب ها برای تشخیص بی نظمی های دهان استفاده می کند. از این رو، با پروب های خاص، دندانپزشکان مشکلات خاص را بررسی می کنند. به عنوان مثال، دندانپزشک شما از یک پروب داسی برای تشخیص هرگونه حفره و پروب های پریودنتال برای اندازه گیری پاکت های پریودنتال استفاده می کند.

جرمگیر:

دندانپزشکان از جرم‌گیر برای مقابله با رسوب بر روی دندان استفاده می‌کنند. تارتار یک ساختار قوی است که از سخت شدن پلاک تشکیل شده است که اغلب با مسواک زدن منظم دست نخورده باقی می ماند. از این رو، جرم گیر برای برداشتن رسوب روی سطح دندان استفاده می شود.

dental_instrument

دستگاه ساکشن:

استفاده از تمام ابزار های فوق به ناچار مقداری آشغال و آشفتگی را پشت سر می گذارد. دندانپزشکان از یک دستگاه ساکشن برای مکیدن همه آشغال ها و تمیز کردن دندان ها استفاده می کنند.

داروهای بیهوشی:

این بی حسی های موضعی در ناحیه دهان که در آن عمل دندانپزشکی انجام می شود، اعمال می شود. گاهی اوقات از گازی به عنوان بیهوشی استفاده می شود که از طریق ماسک، گاز تزریق می شود. در غیر این صورت، دندانپزشک شما از یک سرنگ دندان برای رساندن بیهوشی به ناحیه مورد نظر استفاده می کند.

توربین های دندانی:

یکی دیگر از مهم ترین ابزار های دندانپزشکی ، توربین دندانی یک ابزار چرخشی است که توسط فشرده سازی هوا مستقیماً از  شیلنگ یونیت دندانی هدایت می شود. در بین تمام ابزارهای چرخشی بالاترین سرعت را دارد. توربین ها انواع مختلفی دارند که متناسب با شکل خود میتوانند کارایی های متفاوتی نیز داشته باشند.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *