لوازم دندانپزشکی

ابزار های متنوعی در حوزه دندانپزشکی وجود دارد، در این مقاله قصد داریم به رایج ترین ابزار و لوازم دندانپزشکی بپردازیم :

دندانپزشک از دندان های شما مراقبت می کند، اما بدون ابزار نمی تواند این کار را انجام دهد. ابزارهای دندانپزشکی به دندانپزشک کمک می کنند تا نواحی خاصی از دهان شما را بررسی کند و عمل های تخصصی را انجام دهد. بنابراین، این ابزارها یک دندانپزشک را تعریف می کنند، زیرا کار دندانپزشکی بدون آنها دشوار خواهد بود.

لیستی از ابزار رایج دندانپزشکی و استفاده از آنها

 • آینه دندانپزشکی:
  یک آینه دستی کوچک مقعر به دندانپزشک کمک می کند تا دهان شما را بازرسی کند. آینه مقعر تصویر بزرگ شده دهان شما را منعکس می کند. بنابراین، آینه دندان حتی مخرب ترین حفره ها را به چشم دندانپزشک می آورد.
  آینه دندانپزشکی به دندانپزشک کمک می کند که مناطقی را که بدون آن به راحتی قابل مشاهده نیستند، مانند پشت دندان های بالا، ببیند. آینه ی کوچک دندانپزشکی با اینکه بسیار کوچک است اما برای مراقبت از دندان های شما مهم است زیرا تضمین می کند که هیچ چیز نادیده گرفته نمی شود. علاوه بر بهبود دید، دندانپزشک می تواند از آن برای حرکت دادن زبان یا گونه‌ بیمار بدون نیاز به استفاده از دست‌ها نیز استفاده کند.
 • دریل دندانپزشکی:
  دریل دندانپزشکی احتمالاً ترسناک ترین ابزار دندانپزشکی از نظر بیماران است، اما وسیله ای موثر برای از بین بردن پوسیدگی و خرابی دندان است. دریل برقی با سرعت ۲۵۰ هزار دور در دقیقه یا بیشتر در حین پاشیدن آب به دهان شما می چرخد.
  اگر در حین استفاده از دریل الکتریکی از آب استفاده نشود، می تواند باعث آسیب دیدگی به دهان و دندان بیماران می شود. دندانپزشک از دریل دندان برای عصب کشی و تراش دادن دندان استفاده می کند گاهی اوقات لیزر دندان می تواند در برخی از درمان ها جایگزین مته های سنتی شود.
 • پروب دندانی:
  پروب دندان یکی دیگر از ابزارهای مفید در جعبه ابزار دندانپزشک شما است. این ابزارهای براق دارای سرهای نوک تیز هستند. دندانپزشک شما از این پروب ها برای تشخیص بی نظمی های دهان استفاده می کند. از این رو، با پروب های خاص، دندانپزشکان مشکلات خاص را بررسی می کنند. به عنوان مثال، دندانپزشک شما از یک پروب داسی برای تشخیص هرگونه حفره و پروب های پریودنتال برای اندازه گیری پاکت های پریودنتال استفاده می کند.
 • جرمگیر:
  دندانپزشکان از جرم‌گیر برای مقابله با رسوب بر روی دندان استفاده می‌کنند. تارتار یک ساختار قوی است که از سخت شدن پلاک تشکیل شده است که اغلب با مسواک زدن منظم دست نخورده باقی می ماند. از این رو، جرم گیر برای برداشتن رسوب روی سطح دندان استفاده می شود.
  زمانی که چیزی می خورید، ذرات ریز مانند قندها و اسیدها به دندان شما می چسبند و باکتری تشکیل می شود. این باکتری مضر در نهایت باعث پوسیدگی دندان می شود و در حالی که مسواک زدن و نخ دندان کشیدن به حذف بیشتر این پلاک کمک می کند، گاهی اوقات نیاز به برداشتن اضافی است. جرم‌گیر پلاک‌های اضافی را از بین می‌برد و از  پوسیدگی دندان ها جلوگیری می‌کند.

dental_instrument

 • دستگاه ساکشن:
  استفاده از تمام ابزار های فوق به ناچار مقداری آشغال و آشفتگی را پشت سر می گذارد. دندانپزشکان از یک دستگاه ساکشن برای مکیدن همه آشغال ها و تمیز کردن دندان ها استفاده می کنند.
 • داروهای بیهوشی و سرنگ:
  این بی حسی های موضعی در ناحیه دهان که در آن عمل دندانپزشکی انجام می شود، اعمال می شود. گاهی اوقات از گازی به عنوان بیهوشی استفاده می شود که از طریق ماسک، گاز تزریق می شود. در غیر این صورت، دندانپزشک شما از یک سرنگ دندان استفاده می کند.
  دندانپزشک داروهای بیهوشی را با سرنگ دندانی به ناحیه مورد نظر در دهان تزریق می کند. سرنگ های دندان پزشکی کمی بلند تر سرنگ معمولی هستند.
 • قالب ها:
  اگر به روکش یا محافظ دهان نیاز دارید، دندانپزشک شما باید یک قالب از دندان های شما تهیه کند.. قالب ها قاب های کوچکی هستند که با یک ماده نرم پر میشوند و در دهان شما قرار می گیرند. وقتی گاز می گیرید، قالب کاملی برای دندان های شما ایجاد می کند. مواد قالب گیری طعم خوبی ندارند، اما چیزی نیست که برای چند ثانیه نتوانید آن را تحمل کنید، و حتی برخی از دندانپزشکان نسخه های طعم دار را برای کودکان استفاده می کنند.

  قیمت اسکنر داخل دهانی

  در لینک بالا میتوانید لیست قیمت اسکنر های داخل دهانی را مشاهده کنید.

 • توربین های دندانی:
  یکی دیگر از مهم ترین ابزار های دندانپزشکی، توربین دندانی یک ابزار چرخشی است که توسط فشرده سازی هوا مستقیماً از  شیلنگ یونیت دندانی هدایت می شود. در بین تمام ابزارهای چرخشی بالاترین سرعت را دارد. توربین ها انواع مختلفی دارند که متناسب با شکل خود میتوانند کارایی های متفاوتی نیز داشته باشند.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *