intraoral_scanner

اسکنر های داخل دهانی به یکی از مهم ترین تجهیزات در صنعت دندانپزشکی تبدیل شده اند و محبوبیت آنها روز به روز بیشتر می شود. اما اسکنر داخل دهانی دقیقا چیست؟ در این مقاله نگاهی دقیق تر به این ابزار کاربردی در صنعت دندانپزشکی می اندازیم.  

اسکنر داخل دهانی چیست؟

اسکنر داخل دهانی (IOS) دستگاه هایی هستند که می توان با آنها قالب های نوری به صورت مستقیم دریافت کرد.  مدل های سطح سه بعدی بافت های لثه ای حاصل تاثیر نوری هستند که جایگزینی برای قالب های گچی است.  

کاربرد اسکنر دهانی چیست؟

اسکنر داخل دهانی یک دستگاه دستی است که برای ایجاد مستقیم تصویر دیجیتال از حفره دهان استفاده می شود.  

اسکنر داخل دهانی چگونه کار می کند؟

منبع نور از اسکنر بر روی اجسام پخش می شود و سپس مدل سه بعدی توسط نرم افزار اسکن به صورت فوری بر روی صفحه لمسی نمایان می شود. این دستگاه جزئیات دقیقی از بافت های سخت و نرم واقع در ناحیه دهان را از طریق تصاویر با کیفیت بالا ارائه می دهد. به دلیل زمان کوتاه انجام آزمایشات و خروجی های تصویر سه بعدی عالی، این گزینه محبوب تر برای کلینیک ها و دندانپزشکان است.  

بهترین برند های اسکنر داخل دهانی موجود در بازار چیست؟

بهترین برند های موجود در بازار، برند FUSSEN و برند PANDA هستند که سهم عظیمی از بازار را به خود اختصاص داده اند.  

تاریخچه اسکنر داخل دهانی

ظهور این دستگاه ها با توسعه فناوری CAD/CAM مصادف شد و مزایای زیادی را برای دندانپزشکان به ارمغان آورد. در دهه 1970، مفهوم طراحی / ساخت به کمک کامپیوتر (CAD/CAM) برای اولین بار توسط دکتر فرانسوا دورت در کاربردهای دندانپزشکی معرفی شد. در سال 1985، اولین اسکنر  به صورت تجاری در دسترس قرار گرفت که توسط آزمایشگاه ها برای ساخت ترمیم های دقیق مورد استفاده قرار گرفت. امروزه، اسکنرهای داخل دهانی و فناوری CAD/CAM، برنامه‌ریزی درمانی آسان‌تر، گردش کار بصری‌تر، منحنی‌های یادگیری ساده‌تر، پذیرش بهبود یافته، نتایج دقیق‌تری را تولید می‌کنند و انواع درمان‌های موجود را گسترش می‌دهند. جای تعجب نیست که بیشتر و بیشتر مطب های دندانپزشکی نیاز به ورود به دنیای دیجیتال – آینده دندانپزشکی را درک می کنند.     simple-dental-impression-procedure.jpg  

مزایا و معایب استفاده از اسکنر های دهانی

راحتی بیمار :

امروزه با افزایش تکنولوژی، استفاده از اسکنر دهانی نسبت به قالبگیری های سنتی از محبوبیت بیشتری برخوردارست، در اغلب موارد روش قالبگیری سبب رفلاکس بیمار می شود و همچنین نیازمند تجهیزات قالبگیری است.

بازده زمانی :

در این روش ، دیگر خبری از تهیه مدل های گچی نیست، علاوه بر این تنها با یک کلیک می توان مدل های اسکنر را به آزمایشگاه ایمیل کرد، پس می توان نتیجه گرفت که سبب صرفه جویی در زمان و هزینه می شود.

روش های ساده :

در موارد پیچیده، اگر پزشک از برداشت راضی نباشد، می‌تواند برداشت را حذف کند و بدون نیاز به تکرار کل روش، برداشت را دوباره بگیرد.

صرفه جویی در هزینه :

حذف مواد قالب گیری معمولی باعث صرفه جویی مستقیم و کاهش هزینه های مواد مصرفی می شود.

ارتباط بهتر پزشک و تکنسین دندانپزشکی  :

می توانند به کیفیت قالب در زمان واقعی دسترسی داشته باشند. اگر تکنسین دندان احساس کند برداشت از کیفیت پایینی برخوردار است، پزشک می‌تواند برداشت دیگری را بدون نیاز به تماس مجدد بیمار برای قرار ملاقات دوم انجام دهد. بیماران همچنین احساس مشارکت بیشتری با درمان خود می کنند و می توانند با پزشک خود یک گویش باز داشته باشند. علاوه بر این، بیماران به این فناوری علاقه مند هستند و آن را به دوستان و خانواده خود معرفی کنند.   از آنجایی که هر دستگاهی در کنار مزایایی که دارد ، معایبی را نیز داراست در ادامه به معایب این دستگاه می پردازیم:  

یادگیری :

پزشکانی که علاقه زیادی به فناوری و رایانه دارند، استفاده از اسکنر های داخل دهانی را در عمل خود بسیار آسان خواهند یافت. پزشکانی که تجربه و اشتیاق کمتری به نوآوری‌های تکنولوژیکی دارند، می‌توانند استفاده از دستگاه و نرم‌افزار مربوطه را پیچیده‌تر بدانند.  

 تشخیص خطوط حاشیه عمیق دندان  :

تشخیص درست حاشیه ها برای نور ممکن است دشوار باشد. در صورت خونریزی، خون ممکن است حاشیه های پروتز را پنهان کند. با وجود این، برای سرعت و استراتژی مناسب جهت برجسته سازی خط آماده سازی و جلوگیری از خونریزی، پزشک بالینی می‌تواند یک برداشت دیجیتالی خوب را حتی در شرایط دشوار تشخیص دهد.  
قالبگیری دیجیتال چگونه صورت می گیرد؟
با قالب‌گیری دیجیتال، تصاویر مستقیماً به نرم‌افزار طراحی شما (طراحی به کمک رایانه) وارد می‌شوند و پس از تکمیل طراحی، به نرم‌افزار تولیدی (ساخت به کمک رایانه) منتقل می‌شوند و در دستگاه فرز قرار می‌گیرند.  

Buy-Now-button1

         

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *