اینسترومنت دندانپزشکی چیست؟

اینسترومنت دندانپزشکی ابزاری هستند که متخصصان دندانپزشکی از آنها برای ارائه خدمات دندانپزشکی استفاده می کنند. این ابزارها به آنها اجازه می دهد تا بافت را برای دسترسی بهتر در طول درمان یا در طول معاینه منظم دستکاری کنند. اینسترومنت دندانپزشکی به دندانپزشک امکان می دهد تا کنترل بیشتری بر روی کاری که انجام می دهد داشته باشد، همچنین برای حفظ آرامش و آسایش بیماران در طول ویزیت نیز مهم است!

ابزارهای دندانپزشکی توسط دندانپزشکان در سراسر جهان به عنوان بخشی از کار خود در درمان دندان ها و سایر ساختارهای دهان استفاده می شود. بسیاری از این موارد را می توان در معاینات معمولی نیز مشاهده کرد. زیرا این امر به تجسم بهتر در حین انجام درمان هایی مانند پر کردن حفره ها یا برداشتن دندان های نهفته کمک می کند.

انواع اینسترومنت دندانپزشکی و کاربرد آنها چیست؟

اینسترومنت دندانپزشکی آینه

آینه دندان برای ایجاد دید غیر مستقیم، کنار زدن لب ها، گونه ها و زبان استفاده می شود. می تواند نور را به داخل دهان هدایت کند. یک آینه مقعر به دندانپزشک امکان بزرگ‌نمایی دهان بیمارش را می‌دهد و در عین حال مقداری نور را نیز منعکس می‌کند – این کار باعث می‌شود که آن‌ها راحت‌تر ببینند چه می‌کنند.

انبرکاوشگر

کاوشگر یک ابزار دندانپزشکی است که برای بررسی دندان ها از نظر پوسیدگی، جرم، و سایر ناهنجاری ها استفاده می شود.

پنس

پنس دندانپزشکی برای جابه‌جا کردن مواد و گاز به داخل و خارج از دهان استفاده می‌شود. این پنس‌ها انواع ساده و سرکج دارند که هرکدام دارای سایزبندی‌های متفاوت است.

اینسترومنت دندانپروب پریودنتال

پروب پریودنتال برای اندازه گیری عمق پریودنتال بر حسب میلی متر استفاده می شود. این ابزار با نگاه کردن به جایی که لثه ها از دندان خارج می شوند ناحیه دهان را ارزیابی می کند که عفونت موجود است یا خیر.

جرمگیر 

این ابزار برای از بین بردن جرم دندان با ایجاد ارتعاشاتی که خارج از محدوده شنوایی انسان است استفاده می شود.

فورسپس دندانپزشکی

فورسپس ابزاری است که دندانپزشکان برای کشیدن دندان از آن استفاده می کنند..

آسانسور دندانپزشکی

آسانسور دندان ابزاری است که برای بلند کردن دندان قبل از کشیدن دندان استفاده می شود. با فکر کردن به نحوه عملکرد آن به راحتی می توان آن را به خاطر آورد، زیرا این ابزار به کشیدن دندان کمک می کند و به کاهش تروما در ناحیه دهان پس از جراحی کمک می کند.

سرنگ دندان

تزریق داروی حسی به دندان‌ها توسط سرنگ تزریق انجام می‌گیرد. معمولا سوزن این نوع سرنگ‌ها از سرنگ‌های معمولی بلندتر است تا کار تزریق دقیق به نقطه دلخواه پزشک با تمرکز بیشتری صورت گیرد. نوع دیگری از سرنگ‌ها نیز وجود دارند که سرنگ‌های آب و هوا هستند، از این سرنگ‌ها معمولا در حین انجام خدمات دندانپزشکی استفاده می‌شود، سرنگی که مخصوص پاشیدن آب است، محیط دهان را از باقی‌مانده ضایعات دندانی تمیز می‌کند و سپس با سرنگ هوا محیط دندان خشک شده و برای عمل‌های جراحی توسط پزشک آماده می‌شود.

اجکتور بزاق

این ابزار مانند بسیاری از ابزارهای دیگر که توسط دندانپزشکان استفاده می شود، بزاق و آب دهان را در حین کار برمی دارد. مکش ایجاد شده توسط این ابزار، مایعات اضافی را که ممکن است در دهان جمع شده باشد- قبل از اینکه برای بیماران دردسرساز یا ناراحت کننده شود، می مکد.

اینسترومنت دندانپزشکتوربین دندانپزشکی

شاید یکی از ترسناک ترین اینسترومنت دندانپزشکی که استرس آور است همین توربین دندانپزشکی می باشد.این اینسترومنت، یک توربین برقی و یا هوایی با سرعت بیش از ۲۵۰.۰۰۰ دور در دقیقه میباشد. این توربین ها همراه خود به دهان فرد آب می پاشند تا از گرمای ناشی از استحکاک چرخش توربین جلوگیری کنند.در صورت نبودن این آبپاش دندان بسیار داغ میشود.

این ابزار برای از بین بردن پوسیدگی دندان و فرم دادن به دندان ها استفاده میشود.از این توربین ها برای تمیزکردن و شکل دادن به کانال های ریشه هم استفاده میشود.

ایرموتور دندانپزشکی

اینسترومنت های دندانپزشکی در دو دسته کلی هندپیس های سرعت بالا و هندپیس های سرعت پایین طبقه بندی می شوند. ایرموتور در دسته هندپیس های با سرعت و دور موتور پایین قرار دارد. این ابزار همانطور که از اسم آن مشخص است با استفاده از هوای فشرده حرکت می‌کند.

آنگل دندانپزشکی

اگر محورچرخش فرز به موازات محور طولی دندان ها باشد به آن هندپیس گویند. ولی اگر سر فرز در امتداد محور هندپیس قرار گیر به آن آنگل گویند.

آنگل و هندپیس تقریبا از یک ساختار برخوردارند و به تنهایی قابل استفاده نیستند. این وسایل بر روی ایرموتور یا میکروموتور بسته می شوند تا بتوانند فرزی که بر روی آنها بسته شده به حرکت درآورند و در حقیقت یک ارتباط مکانیکی بین ایرموتور با فرز را برقرار می کند.

برنیشر

برنیشر ابزاری یک یا دو سر در ابعاد مختلف است که به منظور صاف کردن در زمان پر کردن آمالگام یا کامپوزیت و همچنین شیارهای دندان را از مواد اضافی سطح دندان پاک می‌کند.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *