دندانپزشکی دیجیتال

دندانپزشکی دیجیتال (Digital Dentistry) شامل استفاده از فناوری یا دستگاه های دندانپزشکی است که از قطعات کامپیوتری یا دیجیتالی استفاده می کنند. در حالی که در دندانپزشکی سنتی یا معمولی از روش های مکانیکی یا الکتریکی استفاده می کنند. که معمولا خطا های انسانی در دندانپزشکی سنتی احتمال بالایی دارد.

فناوری مبتنی بر رایانه، شیوه های دندانپزشکی را قادر می سازد تا مراقبت از بیمار را بیشتر افزایش دهند. مهمتر از همه، دندانپزشکی دیجیتال مراحل دستی رویه های دندانپزشکی را حذف می کند. به همین دلیل، دندانپزشکان می توانند یک فرآیند درمانی کارآمد و خودکارتر را ارائه دهند.

انواع تکنولوژی در دندانپزشکی دیجیتال

انواع تکنولوژی در دندانپزشکی دیجیتال

 • رادیوگرافی دیجیتال
  رادیوگرافی دیجیتال استفاده از اسکنرهای نوری صورت برای تهیه نقشه واضح از دندان ها و قالب های دندانی است. رادیوگرافی های دیجیتال تا 70 درصد کمتر از اشعه ایکس سنتی تشعشع می کنند و دوستدار محیط زیست هستند. شرکت اول دنتال انواع رادیوگرافی های دیجیتال با کیفیت و برند های مشهور را عرضه می کند.
 • CBCT
  سی تی پرتو مخروطی یک دستگاه اشعه ایکس چرخشی است که نمای سه بعدی از دندان ها و آناتومی دهان را ارائه می دهد. علاوه بر این، این تکنیک تصویربرداری شرایط دهانی را که با غربالگری اشعه ایکس معمولی قابل تشخیص نیستند، شناسایی می کند. CBCT همچنین می تواند موقعیت دقیق دندان ها و ریشه آنها را تعیین کند.
 • اسکنر داخل دهانی
  اسکنر های داخل دهانی به دندانپزشکان اجازه می‌دهند تصاویر واضح و دقیقی از دهان ببینند. این دوربین که به شکل یک قلم بزرگ است، می‌تواند تصاویر را روی صفحه کامپیوتر نشان دهد. به بیماران امکان می دهد تا به وضوح ببینند که دندانپزشک چه کار می کند. علاوه بر این، اسکنر داخل دهانی می تواند نمای دقیقی از مناطقی که به سختی دیده می شوند در دهان ارائه دهد. این به شناسایی دقیق مشکلاتی مانند شکستگی دندان کمک می کند. اول دنتال همچنین با کیفیت ترین اسکنر های داخل دهانی را برای بهبود فرآیند دندانپزشکی دیجیتال فراهم کرده است.
 • فناوری کدکم (CAD/CAM) و پرینتر سه بعدی
  کدکم CAD مخفف Computer Aided Design و CAM مخفف Computer Aided Manufacturing به معنای طراحی و ساخت به کمک کامپیوتر است. طراحی به کمک رایانه و تراش به کمک دستگاه میلینگ دندانسازی و پرینت سه بعدی، طراحی و ساخت ترمیم های دندانی را برای پزشکان کارآمدتر کرده است. دندانپزشکی به کمک رایانه به دندانپزشکان اجازه می دهد تا ترمیم های دندانی را به سرعت آماده کنند. به طور سنتی، این روند ممکن است تا 3 هفته طول بکشد.

مزایای دندانپزشکی دیجیتال

 • تشخیص صحیح
  دندانپزشکان می توانند از تکنیک های دندانپزشکی دیجیتال برای شناسایی دقیق، تشخیص و درمان بیماری های دهان در مراحل اولیه استفاده کنند. برخلاف تصاویر سنتی اشعه ایکس، تصاویر رادیوگرافی دیجیتال و اشعه ایکس CBCT را می توان بزرگ کرد. به همین دلیل، آنها می توانند نمایش دقیقی از دندان ها و آناتومی دهان بیمار را به نمایش بگذارند.
 • افزایش سرعت
  به جای چند روز انتظار برای آزمایشگاه برای ایجاد یک ترمیم، یک پزشک می تواند آن را در همان روز آماده کند. بنابراین، در زمان و هزینه صرفه جویی کند. علاوه بر این، تصاویر دیجیتال بلافاصله برای آزمایشگاه ها و ارائه دهندگان بیمه در دسترس هستند. همچنین، بیماران مجبور نیستند منتظر تصاویر باشند و به راحتی می توانند آنها را روی صفحه نمایش مشاهده کنند.
 • راحتی بیمار
  تصویربرداری دیجیتال همچنین دندانپزشکان ما را قادر می سازد تا استفاده از مواد قالب گیری سنتی را که بسیاری از بیماران آن را ناراحت کننده می دانند، کاهش دهند. دندانپزشک به جای برداشتن قالب، می تواند به راحتی دندان ها را با یک اسکنر سه بعدی اسکن کند. این بدان معنی است که شما مجبور نخواهید بود مواد قالب گیری را گاز بگیرید یا سینی هایی را در دهان خود قرار دهید.
 • بهبود همکاری
  تصویربرداری دیجیتال همچنین به دندانپزشکان اجازه می دهد تا با سایر متخصصان و آزمایشگاه های دندانپزشکی همکاری کنند. علاوه بر این، قالب های سه بعدی دندان را می توان برای بازخورد فوری در مورد روش ها و ترمیم های برنامه ریزی شده بلافاصله ارسال کرد.
 • کاهش درد
  بسیاری از روش‌های درمانی در علم دندانپزشکی، با درد‌های مختلفی همراه است که موجب بروز اضطراب در بیماران می‌شود. این اضطراب گاهاً از مراجعه بیمار به مراکز درمانی ممانعت می‌کند و این خود باعث گسترش بیشتر بیماری می‌شود. تکنولوژی‌های موجود در حیطه دندانپزشکی دیجیتال توانسته‌اند با تکیه بر توانایی‌های خود، تا حد زیادی این مشکلات را بر طرف نمایند.
مزایای دندانپزشکی دیجیتال

فناوری جدید که دندانپزشکان استفاده می کنند کدامند؟

مفهوم دندانپزشکی دیجیتال که با استفاده از فناوری در دندانپزشکی پدیدار شد، همچنان در حال توسعه است. برخی از فناوری هایی که دندانپزشکان اغلب از آنها استفاده می کنند عبارتند از:

 • ارتودنسی های شفاف
  بریس های شفافی که می تواند دندان ها را در صورت تغییر شکل صاف کند. این فناوری دیجیتال دندانپزشکی که به طور مکرر در درمان های ارتودنسی مورد استفاده قرار می گیرد، ظاهر زیبایی را بدون براکت و سیم فلزی ارائه می دهد.
 • لیزر دندانپزشکی
  لیزرها اغلب در چندین کاربرد دندان مانند پر کردن حفره ها پس از درمان ریشه، کاهش حساسیت دندان و سفید کردن دندان استفاده می شوند. این روش بدون درد است و می تواند هر نوع باکتری را که ممکن است بعداً در حین استفاده مشکل ایجاد کند، از بین ببرد.
 • ایمپلنت های دیجیتال دندان
  با ایمپلنت های دندانی می توان دندان های از دست رفته را با دندان های جدید جایگزین کرد. روش های اعمال شده در دندانپزشکی ایمپلنت دیجیتال به بیماران این امکان را می دهد تا با راه حل های دائمی به ظاهر زیبایی که می خواهند دست یابند.

محدودیت‌های دندانپزشکی دیجیتال

اصلی ترین محدودیت دندانپزشکی دیجیتال، هزینه‌های بالای آن است. عموماً خدمات این حوزه دارای هزینه‌های نسبتاً بالاتری است و همین مورد سبب می‌شود که بیماران تمایل چندانی به استفاده از آن نداشته باشند. البته این هزینه‌ها با توجه به دقت بالای نتایج آن، سریعاً جبران می‌شود اما با این وجود بسیاری از مردم همچنان از آن امتناع می‌کنند.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *