سنسور RVG

RVG چیست؟

قبل از آن که به بررسی سنسور RVG بپردازیم می بایست رادیوگرافی دیجیتال را بهتر بشناسیم

رادیوگرافی دیجیتال چیست؟

رادیوگرافی دیجیتال نوعی از بازرسی اشعه ایکس است که یک تصویر رادیوگرافی دیجیتال را فورا بر روی صفحه لب تاپ ایجاد می کند، در این روش از پلیت های حساس به اشعه ایکس برای گرفتن داده ها در حین بررسی اشیا استفاده می شود.

RVG چیست؟

RVG مخفف کلمه Radiovisiography است. این  فناوری به عنوان روشی جانشین برای رادیوگرافی اشعه ایکس در دندانپزشکی استفاده می شود. رادیوویزیوگرافی به عنوان جدیدترین تکنیک تصویربرداری در دندانپزشکی شناخته می شود که سبب می شود بیمار به مقدار حداقل در معرض تابش قرار بگیرد.

سنسور RVG چیست؟

سنسور های آر وی جی  دارای امکاناتی است که می تواند تصاویر را با کیفیت بالا پردازش کنند، همچنین وجود محفظه هرمتیک سنسور، آن را به سنسوری ضد آب و مقاوم تبدیل کرده است بنابراین می توان گفت پردازش تصویر به کمک این سنسورها دارای مزایایی نسبت به رادیوگرافی کلاسیک است.

چگونه از RVG در دندانپزشکی استفاده می شود؟

دستگاه RVG یک طرف فعال و غیر فعال دارد. از قسمت فعال برای گرفتن عکس استفاده می شود طوری که قسمت مورد نظر در معرض اشعه ایکس قرار می گیرد. نور شکسته شده توسط سنسور RVG ضبط می شود.تصویر بلافاصله پردازش شده و به داده های دیجیتال تبدیل می شود داده ها با استفاده از مبدل های آنالوگ به دیجیتال به کامپیوتر ارسال می شود و می توان اسکن را فورا مشاهده کرد. اتصال کابل سنسور در سمت غیرفعال قرار دارد.

زمانی که سمت غیر فعال در معرض اشعه ایکس قرار می گیرد، نمی توان تصویر را مشاهده کرد. عکس را با استفاده از USB باید به کامپیوتر منتقل کرد مولد اشعه ایکس باید بین 60 تا 70 کیلو ولت کار کند یعنی با ژنراتورهای که با ولتاژ کمتر از 60 کیلو ولت سازگار نیست.

خرید اسکنر داخل دهانی

برای خرید اسکنر داخل دهانی و کسب اطلاعات در خصوص آن ها به لینک بالا مراجعه کنید.

بهترین برند های RVG کدام است؟

از بهترین برند های آر وی جی می توان به برند های orix ،Appledental،woodpecker،Remedi،Fussen  و Vatech اشاره کرد. سیستم تصویربرداری دیجیتال RVG 6100 بالاترین وضوح را در بازار امروز دارد. از آنجایی که این تکنولوژی دوزهای تابش کمتری در مقایسه با روش های مشابه ایجاد می کند علاوه بر آن که وضوح بالایی دارد سبب تشخیص سریعتر برای درمان می شود.

مزایای استفاده از RVG در دندانپزشکی

 • کاهش تششعات اشعه ایکس
  قرار گرفتن در معرض اشعه ایکس می تواند اثرات مضر زیادی برای بیماران به وجود بیاورد.با کمک RVG در دندانپزشکی میزان تشعشعات روی بیماران را کاهش داد.
 • نتایج سریع
  آماده شدن فوری عکس های دندان بیماران و انجام کار آنها باعث رضایتمندی و صرفه جویی در وقت میشود. بنابراین، استفاده از RVG دندانپزشکی باعث افزایش کارایی و صرفه جویی در زمان می شود.
 • نتایج دقیق
  تشخیص بسیاری از بیماری های دندانی و دهانی ممکن است برای چشم انسان قابل مشاهده نباشRVG  دردندانپزشکی نتایج دقیقی را ارایه می دهد و اجازه می دهد تا نوع بافت قابل مشاهده باشد.
 • رضایت بیمار
  بیماران معمولاً رضایتمندی کافی از روش های دندانپزشکی ندارند  RVG  با ارایه تصاویر دقیق و با کیفیت به درمان سریع و دقیق بیماران کمک می کند.

سنسورهای RVG چه کاربرد هایی دارد؟

این سنسور در دندانپزشکی برای تصویربرداری دیجیتال کاربرد زیادی دارد. این سنسور با نام سنسور داخل دهانی نیز شناخته می شود. برای انواع مختلف برنامه ها، RVG در سه اندازه موجود است – سایز 0، سایز 1، سایز 2.

isensor_page

هر کدام از سنسورها چه کاربردی دارد؟

 • اندازه 1 سنسور همه منظوره است و برای تصاویر عمودی بسیار مفید است.
 • برای گرفتن تصاویر بایت وینگ و پری آپیکال از سنسور سایز 2 استفاده شده است.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *