خرید نخ دندان

باید توجه داشت که مسواک زدن تنها کاری نیست که باید برای مراقبت خوب از دندان ها و لثه ها انجام داد. مسواک زدن فقط سطح دندان ها را تمیز می کند، تمیز کردن بین دندان ها نیز مهم است. دندانپزشکان نیز حداقل یک بار در روز نخ دندان کشیدن را توصیه می کنند. اما چه نوع  نخ دندانی بهتر است؟ هنگام خرید نخ دندان به چه نکاتی باید توجه کنیم؟ حقیقت این است که برای هر کسی متفاوت است.

هیچ چیز مهمتر از نخ دندان کشیدن به طور منظم نیست. به عنوان مثال، انجمن دندانپزشکی آمریکا (ADA)، استفاده از نخ دندان یک بار در روز و مسواک زدن را دو بار در روز توصیه می کند. با این حال، آنها می گویند بهترین زمان برای استفاده از نخ دندان، زمانی است که متناسب با برنامه روزانه فرد باشد. به هر حال، استفاده از نخ دندان بلافاصله پس از مسواک زدن توصیه نمی شود.

نکات مهم برای خرید نخ دندان مناسب

شیار و شکاف های بین دندان

همه ما شکاف هایی در دندان های خود داریم، اما همه این شکاف ها به یک اندازه ایجاد نمی شوند. برای اینکه نخ دندان به بهترین شکل ممکن عمل کند، باید در میان شکاف ها جای بگیرد. اگر شکاف های باریکی در دندان های خود دارید، نخ دندان استاندارد به خوبی کار می کند. با این حال، شکاف های بزرگتر ممکن است به نخ دندان یا چسب دندان نیاز داشته باشند.

نخ دندان های آماده

بعضی ها نخ دندان کشیدن را کار دشوار و سختی می دانند. آنها نمی توانند به راحتی نخ دندان بکشند. در این حال به آنها توصیه می شود نخ دندان یکبار مصرف و آماده استفاده کنند. نخ دندان آماده دو سر بازوی پلاستیکی دارد که نخ دندان به دو سر آن متصل است.

نخ دندان متناسب با نیاز

اگر بریس‌ها، پل‌ها، ایمپلنت‌های دندانی یا سایر کارهای دندانپزشکی انجام داده اید، باید خرید نخ دندان را بر این اساس تنظیم کنید. نخ اسفنجی یک گزینه عالی است، اما می توانید از هر نوع نخ دندان دیگری نیز استفاده کنید.

نخ دندان استاندارد

حتما از نخ دندان های استاندارد استفاده کنید. به دنبال انواع نخ دندان مورد تایید ADA مهر کیفیت را از انجمن دندانپزشکی آمریکا دریافت کرده است و به نظر می رسد که از سلامت دهان و عمل اخلاقی به طور موثرتری نسبت به انواع دیگر محافظت می کند.

مواد تشکیل دهنده

برخی از نخ دندان شامل مواد مضر یا سمی است. برای محافظت از دهان خود، حواستان به برچسب مواد باشد و از انواع با سطوح بالای مواد پرفلوئوروآلکیل (PAFS) خودداری کنید.

تکنیک نخ دندان کشیدن

پس از انتخاب نخ دندان مناسب استفاده صحیح از آن بسیار مهم است. برای بهترین نتیجه، آن را محکم در انگشتان خود نگه دارید و طول نخ را بین دندان ها بالا و پایین ببرید. نخ را به آرامی دور لبه دندان ها خم کنید و به آرامی به سمت بالا حرکت کنید. برای هر دندان از قسمت های تمیز نخ دندان استفاده کنید.

نکات مفید در مورد نخ دندان کشیدن

 • مکان‌هایی برای نگهداری نخ دندان عبارتند از:
 1. کابینت دارو
 2. کنسول وسط وسیله نقلیه
 3. در کیف یا کیف پول
 4. در دفتر
 5. در آشپزخانه
  در دسترس نگه داشتن نخ دندان به شما کمک می کند تا بیشتر از آن استفاده کنید.
 • زمانی که چیزی بین دندان‌هایتان گیر کرد، بهتر است فورا نخ دندان بکشید. اما به جای اینکه فقط چیزی که گیر کرده را بیرون بیاورید، چند ثانیه اضافی را به نخ کشیدن بین بقیه دندان ها اختصاص دهید. در این صورت، حتی اگر بعداً فراموش کردید که نخ دندان بکشید، حداقل یک بار در آن روز نخ دندان کشیده اید.
 • تنظیم یک روتین درست برای سلامت دهان و دندان ایجاد کنید. به عنوان مثال، هر روز در ساعت معینی از نخ دندان استفاده کنید. این می تواند صبح، بعد از صبحانه، ناهار یا شام یا حتی قبل از خواب باشد. یک زنگ هشدار تنظیم کنید تا به شما کمک کند تا زمانی که عمل به عادت تبدیل شود، به خاطر بسپارید.
 • اگر ارتودنسی دارید، باید از نخ دندان های موم دار استفاده کنید تا استفاده از نخ دندان در اطراف دستگاه‌های دهانی آسان‌تر شود. برای کسانی که ارتودنسی دارند بسیار مهم است که به درستی نخ دندان بکشند زیرا خود ارتودنسی ها حفظ بهداشت دهان و دندان را دشوارتر می کنند.

حتما برای چکاب به دندانپزشک مراجعه کنید.

حتی اگر نخ دندان کشیدن روزانه را به برنامه روزانه خود اضافه کرده اید، باز هم بازدید منظم از دندانپزشک مهم است. چکاپ‌های هر شش ماه کمک می‌کند تا اطمینان حاصل شود که مشکلات جزئی دندان به مشکلات بزرگ‌تری تبدیل نمی‌شوند که هزینه بیشتری داشته باشد و تأثیر بیشتری بر دهان بگذارد.

 درمان زودهنگام بیماری لثه می تواند به این معنی باشد که از نیاز به کشیدن دندان در آینده جلوگیری می کنید. مسواک زدن و نخ دندان کشیدن صحیح بسیار تاثیرگذار است، اما از جرم گیری و معاینه دندانپزشکی خود غافل نشوید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *