رادیوگرافی دندان

رادیوگرافی دندان چیست؟

رادیوگرافی دندان یا همان اشعه ایکس دندان به دندانپزشکان این امکان را می دهد تا بیماری های دندان و بافت های اطراف را که با معاینه ساده دهان قابل مشاهده نیستند، مشاهده کنند. آنها همچنین به دندانپزشک کمک می کنند تا مشکلات دندانی را در مراحل اولیه پیدا کند و درمان کند، که می تواند به شما در صرفه جویی در هزینه و تشخیص سریع و دقیق کمک کند.

رادیوگرافی دندان تصاویر داخلی دندان ها و فک هستند. دندانپزشکان از اشعه ایکس برای بررسی ساختارهایی مانند استخوان فک، اعصاب، سینوس‌ها و ریشه دندان‌ها استفاده می‌کنند.

یکی از رایج ترین روش های رادیوگرافی، روش های دیجیتالی عکسبرداری دندان می باشد. دستگاه رادیوگرافی وودپیکر Mini Ray و دستگاه Woodpecker Ai Ray از جمله تجهیزات دیجیتالی برای رادیوگرافی دندان ها می باشند.

رادیوگرافی دندان چگونه کار می کند؟

مانند اشعه ایکس که در سایر قسمت های بدن گرفته می شود، اشعه ایکس دندان از تابش الکترومغناطیسی برای گرفتن تصاویر از دهان شما استفاده می کند. پرتو اشعه از بافت های نرم شما عبور می کند و تصاویری از دندان ها و استخوان های شما ایجاد می کند.

اشعه ایکس دندان ممکن است سنتی (گرفته شده با فیلم) یا دیجیتال (با سنسورهای دیجیتال و کامپیوتر) باشد. اشعه ایکس دیجیتال دندان در مقایسه با دستگاه های اشعه ایکس دندان سنتی 80 تا 90 درصد اشعه کمتری مصرف می کند.

رادیوگرافی داخل دهان

رادیوگرافی دندان (اشعه ایکس دندان) چه مشکلاتی را تشخیص می دهد؟

در بزرگسالان می توان از اشعه ایکس دندان برای موارد زیر استفاده کرد:

 • نواحی پوسیدگی را نشان می دهد که ممکن است با معاینه قابل مشاهده نباشند، به خصوص نواحی کوچک پوسیدگی بین دندان ها
 • پوسیدگی را که در زیر پر کردن موجود رخ می دهد شناسایی می کند
 • از دست دادن استخوان همراه با بیماری لثه را نشان می دهد
 • تغییرات در استخوان یا کانال ریشه ناشی از عفونت را آشکار می کند
 • کمک به تهیه ایمپلنت دندان، بریس، پروتز دندان یا سایر روش های دندانپزشکی
 • نشان دادن آبسه (عفونت در ریشه دندان یا بین لثه و دندان)

در کودکان، اشعه رادیوگرافی دندان برای موارد زیر استفاده می شود:

 • نشان دادن هرگونه پوسیدگی
 • تعیین کردن اینکه آیا فضای کافی در دهان وجود دارد تا دندان های شیری جای خود را به دندان های دائمی دهند
 • نشان می دهد آیا دندان‌های شیری که میفتند برای این است که جای خود را به دندان‌های دائمی دهند یا به دلیل مشکلات دیگری است
 • رشد دندان عقل را بررسی می کند و تشخیص دهید که آیا دندان ها نهفته شده اند
 • سایر ناهنجاری های رشدی مانند کیست ها و برخی از انواع تومورها را تشخیص می دهد
انواع رادیوگرافی دندان

انواع رادیو گرافی دندان (اشعه ایکس دندان)

دو نوع رادیوگرافی دندان وجود دارد: داخل دهانی (یعنی فیلم اشعه ایکس در داخل دهان قرار دارد) و خارج دهانی (یعنی فیلم اشعه ایکس در خارج از دهان قرار دارد).

 • رادیوگرافی داخل دهانی در این روش اشعه ایکس جزئیات زیادی را ارائه می دهد و به دندانپزشک امکان می دهد حفره ها را پیدا کند، سلامت ریشه دندان و استخوان اطراف دندان را بررسی کند، وضعیت دندان های در حال رشد را بررسی کند و سلامت عمومی دندان ها و استخوان فک را بررسی کند.
 • رادیوگرافی خارج دهانی دندان ها را نشان می دهد، اما تمرکز اصلی آنها فک و جمجمه است. در این روش رادیوگرافی جزئیات دقیقی از داخل دهان ارائه نمی دهد به همین دلیل برای تشخیص بیماری تک دندان ها گزینه مناسبی نمی باشد. رادیوگرافی خارج دهانی برای بررسی دندان‌های نهفته، نظارت بر رشد و تکامل فک‌ها در رابطه با دندان‌ها، و تشخیص مشکلات احتمالی فک‌ها و مفصل گیجگاهی فکی استفاده می‌شود.

انواع اشعه ایکس داخل دهانی (رادیوگرافی دندان داخل دهانی)

 • اشعه ایکس بایت وینگ جزئیات دندان های بالا و پایین را در یک ناحیه از دهان نشان می دهد. هر بایت وینگ یک دندان را از تاج خود تا تقریباً سطح استخوان نگهدارنده نشان می دهد. این نوع رادیوگرافی هرگونه پوسیدگی بین دندان ها و مشکل استخوان فک در اثر بیماری های لثه نشان می دهد.
 • اشعه ایکس پری اپیکال کل ساختار دندان ها را از تاج تا انتهای ریشه را نشان می دهد. این نوع رادیوگرافی هرگونه ناهنجاری در ساختار ریشه و استخوان را تشخیص می دهد.
 • اشعه ایکس اکلوزال رشد و قرارگیری کامل دندان را نشان می دهد. هر اشعه ایکس کل قوس دندان را در فک بالا یا پایین نشان می دهد.
نحوه رادیوگرافی دندان

انواع اشعه ایکس خارج دهانی (رادیوگرافی دندان خارج دهانی)

 • اشعه ایکس پانورامیک کل ناحیه دهان – تمام دندان های فک بالا و پایین – را در یک عکس رادیوگرافی نشان می دهد. این نوع اشعه ایکس برای تشخیص موقعیت دندان‌های کاملاً بیرون‌آمده و همچنین در حال ظهور مفید است، می‌تواند دندان‌های نهفته را شناسایی کند و به تشخیص تومورها کمک کند.
 • توموگرام یک لایه و قسمت از دهان را نشان می دهد در حالی که همه لایه های دیگر را محو می کند. این نوع اشعه ایکس برای بررسی ساختارهایی که به وضوح دیده نمی شوند مفید است.
 • برجستگی های سفالومتری کل سمت سر را نشان می دهد. متخصصین ارتودنسی از این نوع اشعه ایکس برای توسعه برنامه های درمانی خود استفاده می کنند.
 • سیالوگرافی نشان دهنده غدد بزاقی پس از تزریق یک رنگ است. به غدد بزاقی تزریق می شود تا اندام روی فیلم اشعه ایکس دیده شود (عضو یک بافت نرم است که در غیر این صورت با اشعه ایکس دیده نمی شود).
 • توموگرافی کامپیوتری که به عنوان سی تی اسکن شناخته می شود، ساختارهای داخلی بدن را به صورت یک تصویر سه بعدی نشان می دهد. این نوع اشعه ایکس که ممکن است در بیمارستان یا مرکز رادیولوژی یا مطب دندانپزشکی انجام شود، برای شناسایی مشکلات استخوان های صورت مانند تومور یا شکستگی استفاده می شود.

اشعه ایکس دندان چقدر ایمن است؟

قرار گرفتن در معرض همه منابع تابش از جمله خورشید، مواد معدنی موجود در خاک، وسایل خانه و اشعه ایکس دندان می تواند به بافت ها و سلول های بدن آسیب برساند و منجر به ایجاد سرطان شود. دوز تابشی که در طول گرفتن اشعه ایکس دندان در معرض آن قرار می گیرید بسیار کم است، به خصوص اگر دندانپزشک شما از اشعه ایکس دیجیتال استفاده می کند.

پیشرفت های دندانپزشکی در طول سال ها منجر به تعدادی از اقدامات شده است که خطرات مرتبط با اشعه ایکس را به حداقل می رساند. با این حال، حتی با پیشرفت های ایمنی، اثرات تشعشعات در طول عمر با هم جمع می شوند. بنابراین هر ذره تابشی که دریافت می‌کنید مهم است.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *