دستگاه میلینگ دندانسازی

دستگاه میلینگ دندانسازی یک دستگاه برش است که از سیستم CAD/CAM استفاده می کند. از دستگاه میلینگ، برای تراش تاجها، بریج ها، اینله و آنله، روکشهای ونیر، دندان مصنوعی، فریم، گایدهای جراحی، اباتمنت ایمپلنت و موارد دیگر از موادی مانند سرامیک، زیرکونیا، آلیاژها، رزین ها، CoCr، تیتانیوم، Pre–milled abutment ،PMMA ، موم طراحی و ساخت شده اند.

با افزایش تقاضا برای مراقبت از دندان، انتظار می رود حجم کار تکنسین های دندانپزشکی نیز افزایش یابد. دستگاه میلینگ دندانسازی که پردازش پروتزها را به صورت خودکار انجام می دهند و حجم کار تکنسین ها را کاهش می دهند، بدون شک یکی از تجهیزات مورد نیازی است که تقاضای آن هروزه بیشتر می شود.

انواع دستگاه میلینگ دندانسازی

 • میلینگ خشک (Dry)
  این روشی است که در طول پردازش از آب یا خنک کننده استفاده نمی شود. ابزارهای با قطر کوچک در محدوده 0.5 میلی متر را می توان برای برش مواد عمدتاً نرم  (زیرکونیا، رزین، PMMA و غیره) استفاده کرد که امکان مدل سازی و پردازش دقیق را فراهم می کند. از سوی دیگر، هنگام برش مواد سخت، به دلیل معایبی مانند شکستگی و طولانی تر شدن زمان ماشینکاری، اغلب از ابزارهایی با قطر کم استفاده نمی شود.
 • میلینگ مرطوب (Wet)
  این روشی است که در آن از آب یا خنک کننده در حین فرآوری برای سرکوب گرمای اصطکاک در حین پرداخت استفاده می شود.  این عمدتا برای پردازش مواد سخت (زیرکونیا، شیشه-سرامیک و تیتانیوم) استفاده می شود. مواد سخت‌تر به دلیل استحکام و ظاهر زیبایی‌شناختی مورد تقاضای بیماران قرار می‌گیرند.
 • روش ترکیبی خشک/مرطوب (Dry/Wet)
  این یک مدل با کاربرد دوگانه است که با هر دو روش خشک و مرطوب سازگار است. در حالی که این مزیت این است که می‌تواند مواد مختلفی را با یک دستگاه پردازش کند، اما این مزیت را دارد که در زمان تغییر از پردازش مرطوب به پردازش خشک، مانند تمیز کردن و خشک کردن دستگاه، زمان غیرمولد را متحمل شود.

تعداد محورهای دستگاه میلینگ دندانسازی

در حال حاضر دو نوع میلینگ چهار محوره (XYZA) و پنج محوره (XYZAB) در بازار موجود است. بزرگترین تفاوت بین این دو در منطقه ای است که نمی توان آسیاب کرد. در میلینگ پنج محوره از نظر تئوری نباید مکانی داشته باشد که امکان آسیاب وجود نداشته باشد، اما با توجه به مسیر، مته وارد شده و موقعیت هولدر، هنوز نقاط وجود دارد که نمی توان آنها را آسیاب کرد.

 اما برد نسبتاً کم است. کوچک و کمتر از آندرکات است. این محدودیت همچنین مستقیماً به نشانه های بالینی متفاوتی منجر می شود. اکثر پروتزها باید قطر محل قرارگیری خود را داشته باشند و نباید زیر بریدگی داشته باشند. تنها پروتز چهار محوری که ممکن است تراش خورده نشود، بریج با قطر بلند و راهنماهای چندگانه ایمپلنت است.

میلینگ دندان سازی بخشی از محصولات دسته بندی CAD CAM دندانپزشکی است.

در دسته بندی کد کم لیست محصولات اسکنر داخل دهانی، کوره لابراتواری، اسکنر لابراتواری و … را خواهید دید که همگی مکمل یکدیگر هستند.

کدام دستگاه میلینگ بهتر است؟

بهترین دستگاه میلینگ دستگاهی است که بتواند نیازها را کامل و درست برآورده کند. اگر شما یک کلینیک دندانپزشکی هستید، ممکن است یک میلینگ مرطوب یا خشک/مرطوب نیازهای شما را بهتر برآورده کند. در حالی که اگر از آزمایشگاه دندانپزشکی هستید، ممکن است ماشین میلینگ خشک برای شما بهتر باشد.

دلایل نیاز به ماشین میلینگ دندانسازی

 • ضرورت برای CAD/CAM دندانپزشکی
  اگر می خواهید دیجیتالی شوید، اولین تجهیزاتی که نیاز دارید اسکنر داخل دهانی است و دومین دستگاه میلینگ دندانسازی است. اگر اسکنرهای دندانی را نقطه شروع تحقق یک طراحی کامپیوتری و فرآیند ساخت کامپیوتری بدانیم، ماشین های فرز دندان را می توان لازمه تحقق این فرآیند دانست. آزمایشگاه‌ها و مطب‌های دندانپزشکی میلینگ ها برای ساییدن و آسیاب کردن مدل‌های دندان‌های سه بعدی که توسط اسکنرهای دندانی ایجاد شده‌اند، نیاز دارند.
 • بهبود راندمان کاری
  هزینه تکنسین های دندانپزشکی خوب برای ترمیم با دست بسیار بالا است. خبر خوب این است که با گردش کار دندانپزشکی دیجیتال، آزمایشگاه دندانپزشکی می تواند کارهای بیشتری را با زمان و نیروی انسانی کمتر به پایان برساند، که می تواند کارایی کار را به شدت بهبود بخشد و هزینه کار را کاهش دهد.
 • افزایش دقت
  دقت بسیار مهم است، زیرا ترمیم نامناسب می تواند در دراز مدت به دندان آسیب برساند. اگر روکش به درستی قرار نگیرد، می تواند بین ترمیم و دندان آماده شده فاصله ایجاد کند و احتمال پوسیدگی یا عفونت را افزایش دهد. دقت میلینگ به طور معمول حدود 10 تا 50 میکرومتر است که می تواند تناسب عالی ترمیم را تضمین کند.
 • رضایت بیمار
  فرآیندهای تولید پروتز ها به روش سنتی می تواند چندین روز یا حتی هفته طول بکشد، در حالی که یک دستگاه میلینگ می تواند مدل خام ترمیم ها را در چند ساعت ایجاد کند. این بدان معناست که شما می توانید دندان های ترمیم را سریعتر برای بیماران تهیه کنید که می تواند رضایت آنها را از خدمات شما افزایش دهد.
میلینگ دندانسازی

قیمت دستگاه میلینگ دندانسازی چقدر است؟

قیمت دستگاه میلینگ نیز مانند تمام محصولات به ویژگی ها و کاربرد آن بستگی دارد. توانایی ساخت انواع پروتزهای دندانی، میزان دقت دستگاه، تعداد محورهای حرکتی، قابلیت ارتقا و آپگرید نمودن دستگاه  و … از جمله مواردی است که بر قیمت دستگاه میلینگ تاثیرگذار است.

هنگام خرید میلینگ به چه نکاتی باید توجه کرد؟

 • کیفیت بالا و هزینه مناسب
 • گارانتی و خدمات پس از فروش شرکت ارائه دهنده
 • تعداد محور های دستگاه
 • توانایی ساخت انواع مختلف پروتزهای دندانی
 • سازگار با انواع بلنک ها

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *