روکش زیرکونیا

روکش دندان یک درمان رایج ترمیم دندان است. پوسیدگی شدید، تغییر رنگ بد و شکستگی روی دندان را پوشش می دهد. مواد زیادی برای روش های اصلاحی دندان وجود دارد. رایج ترین آنها روکش های ونیر، رزین و سرامیک است. محبوبیت روکش زیرکونیا به دلیل مزایای تایید شده زیاد آن در حال افزایش است.

زیرکونیا ماده جدیدی است که برای روکش های دندان استفاده می شود. در گذشته تاج های دندان از فلزاتی مانند نقره یا طلا، رزین و چینی ساخته می شدند. زیرکونیا قوی تر از چینی است اما به همان اندازه طبیعی است. دندان های زیرکونیایی تقریباً از دندان های طبیعی قابل تشخیص نیستند و از نظر اندازه، شکل و رنگ مشابه هستند.

 هنگام مقایسه تاج زیرکونیا با تاج چینی، مزایای بی شماری وجود دارد که روکش های زیرکونیا نسبت به چینی دارند. بلنک های زیرکونیا را می‌توان در مطب دندان‌پزشکی آسیاب کرد و در همان بازدید قرار داد، در حالی که روکش‌های چینی معمولاً در آزمایشگاه خارج از مطب دندان‌پزشکی ساخته می‌شوند. روکش های زیرکونیا می توانند سیمانی یا چسبانده شوند و زیست سازگار هستند. به دلیل این مزایا، روکش‌های زیرکونیا هم برای تاج‌گذاری دندان‌های طبیعی و هم برای ایمپلنت‌های دندانی محبوبیت بیشتری دارند.

تاج زیرکونیا

دلایل استفاده از روکش زیرکونیا

عوامل متعددی می توانند باعث سایش یا شکستگی دندان های شوند. پوسیدگی دندان، جراحات و پیری طبیعی از جمله دلایل اصلی آسیب دندان هستند. دندان قروچه، کراس بایت و جویدن اجسام سخت ممکن است باعث شود دندان های شکل خود را از دست بدهند.

لیست قیمت کد کم دندان پزشکی را ببینید که محصولات بسیار مهم و اساسی در دندانپزشکی دیجیتال هستند.

استفاده از روکش زیرکونیا از پوسیدگی بیشتر جلوگیری می کند و ظاهر دندان آسیب دیده را بهبود می بخشد. دندانپزشک ممکن است از روکش دندان برای رفع بسیاری از مشکلات دهان استفاده کند. رایج ترین آنها عبارتند از:

 • پیشگیری از شکستگی دندان
 • نگه داشتن دندان در حالت مناسب
 • بهبود ظاهر لبخند
 • ترمیم دندان شکسته یا فرسوده
 • بهبود شکل دندان نیش
 • پوشاندن پرکردگی های بزرگ، ایمپلنت های دندانی و کانال های ریشه
 • پوشاندن دندان های بد فرم و رفع زردی دندان ها

زیرکونیا ماده مناسب تری برای درمان های ترمیمی دندان و یکی از روش های زیبا سازی دندان است. این روکش سرامیک یا به عبارت دقیق‌تر، اکسید زیرکونیوم از چینی و برخی آلیاژهای فلزی قوی‌تر است و از ساییدگی معمولی که در طول زمان اتفاق می‌افتد، جلوگیری می کند. روکش های زیرکونیایی نسبت به روکش های چینی آسیب کمتری به دندان وارد می کنند.

تاج روکش زیرکونیا

انواع روکش زیرکونیا مورد استفاده در تاج ها

دندانپزشکان اغلب استفاده از زیرکونیای فریمورک و زیرکونیای تمام کانتور را برای کارهای دندانپزشکی ترجیح می دهند. هر دو گزینه جایگزین مناسبی برای استفاده از کامپوزیت های چینی، فلز و ترکیبات تمام فلز هستند. روکش زیرکونیا فریموورک برای بریج چند واحدی دندان های قدامی و خلفی بهترین است. و روکش زیرکونیای تمام کانتور برای ترمیم یکپارچه بهتر عمل می کند.

شاید دوست داشته باشید: خرید دستگاه میلینگ دندان سازی

مزایای روکش زیرکونیا برای تاج

زیرکونیا بادوام ترین سرامیک یکدست است که سرامیکی بدون مواد افزودنی ساخته شده است. در مقایسه آن با شیشه سرامیک و کامپوزیت دندان، زیرکونیا در برابر شکاف مقاوم تر، سفت تر و قوی تر است. این ویژگی‌ها از ترک خوردن و بریدگی هم در دندان‌های اطراف و هم در دندان‌های زیر تاج جلوگیری می‌کنند. زیرکونیا ظرفیت محافظتی بهتری دارد که می تواند فشار های بیشتری را تحمل کند.

معایب استفاده از زیرکونیا برای روکش های دندانی

اگرچه روکش های زیرکونیایی بادوام و ملایم با سایر دندان ها هستند، اما چند معایب دارند. این ماده به خودی خود به راحتی با دندان های واقعی شما مطابقت ندارد. برای اینکه ظاهر طبیعی تری داشته باشد، نیاز به پوشش آن در ترکیب مواد دیگر دارد. طبق نظرسنجی اخیر انجمن دندانپزشکان آمریکا، 57 درصد از دندانپزشکان متوجه شده اند که این ماده معدنی دارای مشکلات شفافیت است. بیش از 50 درصد از پاسخ دهندگان از مشکلات جداسازی نیز شکایت داشتند.

طول عمر روکش زیرکونیا

تاج زیرکونیا چقدر دوام می آورد؟

اکثر روکش های دندانی بین پنج تا پانزده سال در صورت درمان با دقت دوام می آورند. طول عمر آنها از جمله عادات شخصی دیگر به بهداشت دهان و دندان شما بستگی دارد. به عنوان مثال، اگر در خواب دندان قروچه می کنید، ممکن است سریعتر از کسی که این کار را نمی کند، به جایگزینی نیاز داشته باشید. سایر روش هایی که طول عمر تاج زیرکونیایی شما را کاهش می دهد عبارتند از:

 • جویدن یخ
 • باز کردن بسته ها با دندان
 • ناخن جویدن
 • بهداشت بد

داشتن لبخندی زیبا

نوآوری در مواد ترمیمی دندان امکان انجام روش های بسیار کارآمدتر با نتایج طولانی تر را فراهم می کند. زمانی که روکش زیرکونیا به درستی استفاده شود، می تواند سلامت کلی دهان را بهبود بخشد. زیرکونیا مانند هر ماده دیگری دارای مزایا و معایب است. برای استفاده از روکش زیرکونیا بهتر است که با دندانپزشک خود مشورت کنید. برای کاهش احتمال نیاز به اقدامات دندانپزشکی ترمیمی، با مسواک زدن حداقل دو بار و نخ دندان کشیدن یکبار در روز از لبخند خود مراقبت کنید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *