ونیر دندان

ونیر دندان روکش هایی هستند که روی سطوح جلویی دندان‌ها قرار می‌گیرند. آنها ترک ها، تراشه ها، لکه ها و سایر عیوب دندان را پنهان می کنند. روکش ونیر یکی از رایج ترین درمان های زیبایی دندان است. بسته به اهداف خاص ، انواع مختلفی از روکش ها موجود است.

تکنسین ها از مواد دندانپزشکی با کیفیت، مانند کامپوزیت همرنگ دندان یا پرسلن، برای درست کردن روکشها استفاده می کنند. روکش های ونیر دندانی ماهیتی زیبایی دارند. آنها می توانند طیف گسترده ای از عیوب زیبایی و رنگ دندان و موارد دیگر را پنهان کنند.

چه کسانی به روکش ونیر دندان نیاز دارند؟

هر کسی که می خواهد ظاهر لبخند خود را بهبود بخشد، می تواند از روکش ونیر استفاده کنند. این ترمیم های دندانی می توانند موارد زیر را شامل شود:

 • دندان های شکسته یا ساییده شده
 • شکاف یا فاصله میان دندان ها
 • لکه هایی که با سفید کردن دندان ها بهبود نمی یابند
 • دندان هایی که خیلی کوچک هستند
 • بدشکل شدن دندان ها

هنگامی می توان از روکش های ونیر دندان استفاده کرد که دندان ها دچار پوسیدگی عمیق و بیماری لثه نباشند. اگر مشکلات جدی دهان و دندان دارید، ابتدا باید قبل از بررسی درمان های زیبایی به آن ها بپردازید.

انواع ونیر دندان

انواع ونیر دندان کدامند؟

چند نوع مختلف روکش وجود دارد، از جمله ونیرهای کامپوزیت، ونیرهای چینی، روکش‌های بدون آماده‌سازی و روکش‌های متحرک.

ونیرهای کامپوزیت

ونیرهای کامپوزیت می توانند مشکلات زیبایی خفیف را برطرف کنند. دندانپزشک از یک رزین کامپوزیت همرنگ دندان همان ماده ای که برای باندینگ دندان استفاده می شود برای نتایج دلخواه استفاده می کند.

روکش های چینی

روکش های پرسلن می توانند عیوب زیبایی بسیاری را برطرف کنند. این ترمیم ها به صورت سفارشی و متناسب با آناتومی دندان هر فرد ساخته می شوند. قبل از قرار دادن روکش ها، دندانپزشک باید دندان های طبیعی را آماده روکش ونیر کند. در این مرحله آماده سازی دندانپزشک سطح هر دندان را زبر می کند تا روکش ونیرها در جای درست خود باقی بمانند.

روکش های بدون آماده سازی

روکش های بدون آماده سازی یا آماده سازی سطحی یک روش غیر تهاجمی می باشد. مانند روکش های چینی سنتی، روکش های بدون آماده سازی به صورت سفارشی برای بهبود لبخند ساخته می شوند. با این حال، نسبت به روکش های سنتی نیاز به تراش مینای دندان کمتری دارند.

روکش های بدون آماده سازی مناسب برای همه نمی باشد. در مشاوره ی دندانپزشکی بپرسید که آیا کاندید  مناسبی هستید یا خیر.

روکش های متحرک

روکش‌های متحرک که به روکش‌های چسبنده نیز معروفند دندان‌های طبیعی را می‌پوشانند تا عیوب را پنهان کنند. مانند نگهدارنده‌ها، می‌توان روکش‌های متحرک را در هر زمانی بیرون آورد. روکش‌های متحرک می‌توانند لبخند شما را زیبا کنند اما خوردن را سخت تر کنند و همچنین بر گفتار شما تاثیر منفی داشته باشند.

مراحل قبل از روکش ونیر دندان چگونه است؟

در طول ویزیت اولیه، دندانپزشک دندان ها و لثه ها را معاینه می کند تا مشخص کند که آیا واجد شرایط استفاده از روکش هستید یا خیر. اگر کاندید هستید، دندان های شما را با برداشتن مقادیر کمی از مینای دندان آماده می کنند. در مرحله بعد، آنها از دندان های شما قالب می گیرند. تکنسین لابراتوراری دندانپزشکی قالب ها برای ساختن روکش ها مورد استفاده قرار می دهد. (اگر ونیرهای کامپوزیت را انتخاب می کنید، قالب های دندانی مورد نیاز نیست.)

ممکن است چند هفته طول بکشد تا لابراتواری روکش های سفارشی را تکمیل کند. در صورت لزوم، دندانپزشک شما می تواند در این فاصله روکش های موقت را قرار دهد. هنگامی که تکنسین روکش های شما را تمام کرد، آزمایشگاه آنها را به مطب دندانپزشک ارسال می کند.

مراحل ونیر دندان

پروسه قرار دادن روکش ونیر دندان چگونه است؟

در طی دومین ویزیت، دندانپزشک شکل، رنگ و تناسب روکش‌ها را بررسی می‌کند، سپس با استفاده از سیمان دندان‌پزشکی آنها را به طور دائم در جای خود می‌چسباند. در نهایت تنظیمات لازم را انجام می‌دهند.

اگر می خواهید چیزی را در مورد روکش های خود تغییر دهید، مانند شکل یا رنگ، به دندانپزشک خود اطلاع دهید. آنها با شما و آزمایشگاه دندانپزشکی کار خواهند کرد تا اطمینان حاصل کنند که نتایج شما رضایت بخش است.پس از قرار دادن روکش افراد می توانند در همان روز به فعالیت های عادی بازگردند.

آیا روکش ونیر دندان نیاز به مراقبت خاصی دارد؟

مسواک زدن، نخ دندان کشیدن و مراجعه منظم به دندانپزشک تمام چیزی است که باید انجام دهید تا روکش های خود را در شرایط خوب نگه دارید. حتما از مسواک نرم و خمیردندان فلورایددار غیر ساینده استفاده کنید. از محصولات سفید کننده خودداری کنید، زیرا می توانند روکش های شما را خراش دهند.

برای ماندگاری روکش های خود، باید از گاز زدن مستقیم غذاهای سفت یا ترد مانند سیب، هویج و گوشت های سفت نیز خودداری کنید. این غذاها را با دندان های عقبی بجوید.

روکش های چینی ونیر در برابر لکه مقاوم هستند، اما همچنان بهتر است که از خوردن غذاها و نوشیدنی های تیره رنگ مانند انواع توت ها، شراب قرمز، قهوه و چای خودداری کنید. این غذاها و نوشیدنی ها به مرور زمان می توانند روکش های شما را لکه دار کنند.

مزایای ونیر دندان

مزایای روکش دندان چیست؟

روکش های دندانی مزایای زیادی دارند:

 • ونیرها می توانند ظاهر لبخند شما را به طرز چشمگیری افزایش دهند.
 • آنها با دندان های طبیعی شما ترکیب می شوند تا نتایج واقعی داشته باشند.
 • ونیرها بیشتر از مینای دندان در برابر لکه ها و میکروب ها از دندان استفاده می کنند.
 • روکش های ونیر نگهداری خاص و سختی نیاز ندارند.
 • طول عمر مناسب بین 10 تا 15 سال است.

معایب روکش ونیر چیست؟

ونیرها نیز معایب خاصی ندارند:

 • مقداری کمی از مینای دندان را از دست خواهید داد.
 • بسیاری از انواع روکش ها برگشت پذیر نیستند.
 • ممکن است روکش بیفتد یا کنده شود.
 • روکش های دندانی زیبایی هستند، بنابراین تحت پوشش اکثر بیمه ها نیستند.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *