تفاوت فسفرپلیت و RVG

تفاوت فسفرپلیت و RVG

قبل از دانستن تفاوت فسفرپلیت و RVG بهتر است با تعریف هرکدام آشنا بشیم. سنسورهای دیجیتال RVG شامل دستگاه های با شارژ (CCD) و نیمه هادی های اکسید فلزی مکمل (CMOS) می شوند. اینها نسبت به فیلم‌های اشعه ایکس دندان معمولی حجیم‌تر هستند، اما قبل از تبدیل اطلاعات جمع‌آوری‌شده توسط حسگرها به تصویر دیجیتال، نیازی به قرار گرفتن در معرض آن‌ها برای مدت طولانی نیست.

شاید دوست داشته باشید در مورد روش رادیوگرافی دندان با دستگاه های ووپیکر mini ray و وودپیکر ai ray بیشتر بدانید.

صفحات فسفرپلیت کاملاً شبیه فیلم های معمولی اشعه ایکس دندان هستند (تقریباً با همان اندازه، ضخامت و پروتکل نوردهی). تصاویر نهفته در کریستال های فسفر ذخیره می شوند، توسط اسکنر لیزری خوانده می شوند و سپس برای تشخیص به تصویر دیجیتال تبدیل می شوند.

در نهایت، هر دو سیستم نتایج یکسانی را ارائه می دهند. با این حال، برخی از تفاوت‌های کلیدی بین فسفرپلیت و RVG وجود دارد که آنها را از هم متمایز می‌کند. قبل از اینکه تصمیم بگیرید کدام یک برای مطب شما و درمان دندانپزشکی شما مناسب است، درک این موارد بسیار مهم است.

یکی از محبوب ترین سنسورهای آر وی جی، سنسور RVG وودپیکر است که.

فرق رادیوگرافی فسفرپلیت و RVG

برای درک فرق رادیوگرافی فسفرپلیت و RVG، بررسی این دو روش از چند جهت الزامی است تا خریدار با توجه به نیازهای خود اقدام به خرید دستگاه مورد نظر نماید.

مواردی که این دو روش رادیوگرافی با هم مقایسه شده اند عبارتند از:

 • کیفیت و وضوح تصویر
 • گردش کار و بهره وری از زمان
 • هزینه و نگهداری
فرق رادیوگرافی فسفرپلیت و RVG

کیفیت و وضوح تصویر

مطالعات متعدد نشان داده ‌اند که کیفیت وضوح تصویر رادیوگرافی ‌های فسفری در مقایسه با رادیوگرافی ‌های RVG برتر است.

رادیوگرافی فسفرپلیت، که از ضبط تصویر فسفر تحریک‌ پذیر (PSP) استفاده می ‌کند؛ وضوح عالی با طیف خاکستری ارائه می ‌دهد و نیاز به پردازنده ‌های شیمیایی یا اتاق‌ های تاریک را از بین می ‌برد.

مطالعات نشان داده ‌اند که رادیوگرافی ‌های تکراری بیشتر با سیستم دستگاه بار-کوپلیت (CCD) مورد استفاده در رادیوگرافی RVG مورد نیاز است، که نشان‌ دهنده کیفیت تصویر بالاتر در رادیوگرافی ‌های فسفری است.

علاوه بر این، تأثیر وضوح و کیفیت تصویر رادیوگرافی‌ های فسفری ارزیابی شده است و کیفیت برتر آن ها را نسبت به رادیوگرافی های RVG تایید می کند.

نحوه کار و بهره وری زمان

رادیوگرافی فسفرپلیت و رادیوگرافی RVG جریان کار و بازده زمانی متفاوتی را در عمل های دندانپزشکی ارائه می دهند.

رادیوگرافی فسفری شامل استفاده از صفحات تصویربرداری است که در یک اسکنر لیزری پردازش می شوند و جریان کاری مشابه اشعه ایکس مبتنی بر فیلم سنتی اما بدون نیاز به پردازشگرهای شیمیایی را فراهم می کند.

از سوی دیگر، رادیوگرافی RVG از حسگرهای دیجیتالی استفاده می کند که فوراً عکس می گیرد و تصاویر را به داده های دیجیتال تبدیل می کند و مزایای زمانی قابل توجهی را در مقایسه با اشعه ایکس سنتی ارائه می دهد.

هزینه و نگهداری

اجرای سیستم ‌های رادیوگرافی فسفری مستلزم هزینه‌ های اولیه کمتری است. قیمت هر صفحه فسفری حدود صد و چهل تا صد و نود میلیون تومان است.

با این حال، هزینه‌ های نگهداری باید در نظر گرفته شود؛ زیرا صفحات ممکن است پس از 750 تا 1000 بار استفاده، توانایی خود را برای گرفتن تصویر تشخیصی از دست بدهند.

اما مزایای زمانی قابل توجه، تصاویر با کیفیت بالا و کاهش قرار گرفتن در معرض تشعشع را برای بیماران ارائه می دهد که خود بسیار ارزشمند است.

تفاوت رادیوگرافی فسفرپلیت و RVG

تفاوت رادیوگرافی فسفرپلیت و رادیوگرافی RVG در نحوه عملکرد

گردش کار رادیوگرافی فسفری شامل قرار دادن صفحه فسفری در داخل دهان بیمار برای گرفتن تصویر اشعه ایکس و سپس پردازش صفحه در یک اسکنر لیزری برای دیجیتالی کردن، نمایش و ذخیره تصاویر رادیوگرافی است.

در مقابل، عملکرد رادیوگرافی RVG (رادیوویزیوگرافی) از حسگرهای دیجیتالی استفاده می ‌کند که بلافاصله تصاویر اشعه ایکس را به داده‌ های دیجیتالی ضبط و تبدیل می‌ کند و نیاز به پردازش شیمیایی را از بین می‌ برد و فرآیند کلی را ساده می‌ کند.

رادیوگرافی فسفری یک گردش کار مشابه با اشعه ایکس مبتنی بر فیلم سنتی، اما بدون پردازنده های شیمیایی ارائه می دهد. در حالی که رادیوگرافی RVG با گرفتن و نمایش فوری تصاویر دیجیتال، گردش کار کارآمدتر و صرفه جویی در زمان را ارائه می دهد.

کیفیت تصویر و کارایی زمان

مطالعات نشان داده ‌اند که رادیوگرافی ‌های فسفری معمولاً کیفیت و وضوح تصویر بالاتری را در مقایسه با رادیوگرافی ‌های RVG ارائه می‌ دهند.

با این حال، استفاده از فناوری RVG می تواند دقت تشخیصی را افزایش دهد، قرار گرفتن در معرض تشعشعات را کاهش دهد و کار دندانپزشکی را ساده می کند.

مزیت زمانی رادیوگرافی RVG، با ضبط فوری تصویر و در دسترس بودن، یک مزیت قابل توجه در مقایسه با زمان پردازش مورد نیاز برای رادیوگرافی با روش فسفرپلیت است.

هزینه و نگهداری

هزینه اولیه اجرای یک سیستم رادیوگرافی فسفری کمتر است. با این حال، صفحات فسفری ممکن است پس از 750 تا 1000 بار استفاده، توانایی خود را برای گرفتن تصاویر تشخیصی از دست بدهند که مستلزم هزینه های تعمیر و نگهداری مداوم و جایگزینی است.

سیستم‌ های RVG هزینه ‌های اولیه بالاتری دارند که از حدود پنجاه میلیون تا سیصد میلیون تومان است؛ اما مزایای قابل توجهی در زمان و گردش کار و همچنین کاهش قرار گرفتن در معرض تابش برای بیماران ارائه می ‌کنند.

رادیوگرافی فسفرپلیت بهتره یا RVG?

رادیوگرافی با PSP بهتر است یا RVG

رادیوگرافی صفحه فسفری (PSP) که از صفحات فسفری قابل تحریک نور استفاده می کند، عموماً کیفیت و وضوح تصویر بالاتری را در مقایسه با رادیوگرافی RVG (رادیوویزیوگرافی) ارائه می دهد.

نحوه کار رادیوگرافی PSP شامل قرار دادن صفحه فسفر در داخل دهان بیمار برای گرفتن تصویر اشعه ایکس و سپس پردازش صفحه در یک اسکنر لیزری برای دیجیتالی کردن، نمایش و ذخیره تصاویر رادیوگرافی است.

در مقابل، گردش کار رادیوگرافی RVG از حسگرهای دیجیتالی استفاده می‌کند که بلافاصله تصاویر اشعه ایکس را به داده‌ های دیجیتال می ‌گیرند و تبدیل می‌ کنند و نیاز به پردازش شیمیایی را از بین می ‌برند و فرآیند کلی را ساده می ‌کنند.

در حالی که رادیوگرافی PSP کیفیت تصویر عالی را ارائه می دهد، رادیوگرافی RVG مزایای زمانی قابل توجهی را با ضبط و نمایش تصویر فوری ارائه می دهد که می تواند دقت تشخیصی را افزایش دهد، قرار گرفتن در معرض اشعه را کاهش دهد و مشارکت بیمار را در عمل های دندانپزشکی بهبود بخشد.

معایب RVG

تفاوت فسفرپلیت و RVG (سنسور rvg)
 • RVG  تصویر روی صفحه نمایش را به سرعت نمایش می دهد، اما از طرف دیگر باعث ناراحتی بیماران و قرار گرفتن در معرض تشعشع بیشتر برای پزشک می شود، زیرا دندانپزشک معمولا انگشت خود را داخل دهان بیمار قرار می دهد تا RVG را برای قرار گرفتن در معرض اشعه ثابت کند.
 • مشکل قطع یا خم شدن سیم در محل اتصال هزینه بیشتری را برای پزشکان هنگام استفاده از RVG ایجاد می کند.
 • در بیماران با باز کردن دهان محدود و کودکان، قرار دادن RVG در محل مناسب برای گرفتن تصاویر درست و صحیح دشوارتر است.
 • در اکثر موارد در نهفتگی به خصوص دیستوگولار و راس،RVG  می تواند به درستی قرار گیرد و ناحیه پری آپیکال یا انحنای ریشه را در یک تصویر ثبت کند. در واقع قسمتی از از مساحت آن در مقابل تابش اشعه ایکس غیر فعال است. از مهمترین تفاوت فسفرپلیت و RVG می باشد.

مزایای سنسور RVG

 • سرعت پردازش: سنسورهای دیجیتال بدون شک سریع ترین سیستم برای رادیوگرافی دندان هستند، با زمان قرار گرفتن در معرض اشعه ایکس به اندازه 0.10 ثانیه.
 • تصاویر با وضوح بالا: سیستم های رادیوگرافی سنسور دیجیتال تصاویر واضح را به شما می دهند که می توانند برای تشخیص دقیق استفاده شوند.
 • دوام: اکثر سنسورهای دیجیتال موجود امروزه دارای ویژگی های ایمنی مانند لایه های سیلیکونی، کیس های مقاوم در برابر ضربه، آب بندی هرمتیک (که آنها را ضد آب و گرد و غبار می کند، بنابراین می توان آنها را به راحتی ضد عفونی کرد) و غیره را شامل می شود.
 • بهره وری: سرعت و انعطاف پذیری ارائه شده توسط حسگرهای دیجیتال، بهره وری را در محل کار افزایش می دهد.

مزایای فسفرپلیت

فسفرپلیت
 • فسفرپلیت دارای صفحه نازک، منعطف و بی سیم است که می تواند به راحتی در داخل دهان حتی در دهانه محدود قرار گیرد
 • سیستم فسفرپلیت دارای منطقه فعال کامل می باشد. به این معنی که اندازه صفحه PSP می تواند تصویر را در ناحیه کامل آن تشکیل دهد. در حالی که در سنسور دیجیتال 80-85٪ است. به عنوان مثال، اگر از سنسور دیجیتال سایز 1 و صفحه فسفرپلیت سایز 1 استفاده کنیم، صفحه PSP دندان ها و ناحیه مجاور بیشتری را در تصویر نهایی نشان می دهد (طول کامل تاج تا اپیکال و اطلاعات مزیال-دیستال بیشتری) در تصویر نهایی نسبت به  RVG.
 • صفحات PSP نسبت به سنسورهای سخت RVG نازک‌تر و انعطاف‌پذیرتر هستند. بنابراین قرار دادن صفحات PSP در داخل دهان راحت تر از RVG است
 • صفحات PSP بی سیم هستند بنابراین هیچ ترسی از برش یا خم شدن سیم وجود ندارد.
 • فسفرپلیت دارای اندازه های مختلف است. بنابراین مقرون به صرفه تر از RVG است.
 • هزینه نگهداری در PSP تقریبا صفر است. هنگامی که یک صفحه فسفرپلیت آسیب ببیند، هزینه تعویض بسیار کم است.
 • همانطور که صفحه فسفرپلیت توسط انگشت بیمار نگه داشته می شود، بنابراین در معرض اشعه کمتری نسبت به RVG برای دندانپزشکان قرار می گیرد.

معایب فسفرپلیت

 • حتی با استفاده از سیستم های صفحه فسفری دیجیتال، هیچ بهبود قابل توجهی در زمان پردازش رادیوگرافی وجود ندارد. تصویربرداری دیجیتال از طریق این فناوری تقریباً همان زمان فیلم‌های معمولی است.
 • صفحات فسفری به نور حساس هستند و باید با دقت زیادی از آنها استفاده کرد. آنها باید پس از استفاده در یک پاکت محافظ قرار داده شوند. استفاده نادرست می تواند منجر به بروز مصنوعات، آسیب نور و مسائل دیگر شود.
 • اگر پاکت محافظ صفحه فسفری پاره شود، آسیب ببیند یا به هر نحوی در خطر باشد، می تواند با انتقال مواد آلوده به دهان بیمار در حین استفاده، سلامت و ایمنی بیمار را به خطر بیندازد.
 • بشقاب فسفری را نمی توان به صورت پیش بسته بندی تحویل داد. هر صفحه قبل از آماده شدن برای استفاده باید در پاکت محافظ خود بسته بندی شود، که زمان آماده سازی برای روش اشعه ایکس را افزایش می دهد.

با وجود تفاوت فسفرپلیت و RVG تمام رادیوگرافی های دیجیتال دارای مزایا و معایبی هستند. پزشکان باید بر اساس نیازهای عملی فردی، بودجه و سازگاری با نرم افزار مدیریت عمل موجود خود تصمیم به خرید بگیرند. اول دنتال برای راحتی کار پزشکان و بیماران هر دو دستگاه فسفرپلیت و RVG  را در برند های معتبر و با کیفیت ارائه می دهد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *