خوراکی های مضر برای دندان

مراقبت از دندان یک امر مهم و ضروری می باشد. برخی از خوراکی ها مستعد آسیب احتمالی بیشتری به دندان ها هستند. بسیاری از غذاها و نوشیدنی ها می توانند باعث ایجاد پلاک شوند و اثرات جدی بر سلامت دندان ها داشته باشند. پلاک یک لایه چسبناک پر از باکتری است که به بیماری لثه و پوسیدگی دندان کمک می کند. پس از خوردن یک میان وعده یا وعده غذایی شیرین، قندها باعث می شوند که باکتری ها اسیدهایی را آزاد کنند که به مینای دندان حمله می کنند. هنگامی که مینای دندان از بین می رود، حفره ها و پوسیدگی ها ایجاد می شوند.

اگر دندان های خود را مسواک نزنید یا نخ دندان نکشید، پلاک ایجاد شده سفت می شود و به جرم دندان تبدیل می شود. چگونه می توان از ایجاد پلاک جلوگیری کرد؟ علاوه بر مسواک زدن حداقل دو بار در روز، نخ دندان کشیدن و مراجعه منظم به دندانپزشک، سعی کنید از مصرف خوراکی های مضر برای دندان خودداری یا محدود کنید.

خوراکی های مضر برای دندان کدامند؟

  • آب نبات ترش
آب نبات ها خوراکی مضر دندان

تعجب آور نیست که آب نبات برای دهان و دندان ناسالم باشد. اما آب نبات ترش حاوی اسیدهای بیشتر و متفاوتی است که برای دندان ها سفت تر هستند. به علاوه، چون جویدنی هستند، مدت طولانی تری به دندان ها می چسبند، بنابراین احتمال پوسیدگی آن ها بیشتر است. اگر هوس شیرینی دارید، بهتر است شکلاتی انتخاب کنید که آن را سریع بجوید و به راحتی بشویید.

  • نان

وقتی نان می جوید، بزاق شما نشاسته ها را به قند تجزیه می کند. هنگامی که نان در دهان به ماده ای شبیه خمیر صمغی تبدیل می شود، به شکاف بین دندان ها می چسبد. بنابراین، می تواند باعث ایجاد حفره شود. وقتی مقداری کربوهیدرات میل می کنید، به دنبال انواع کم تصفیه شده مانند گندم کامل باشید. اینها حاوی قندهای افزوده کمتری هستند و به راحتی تجزیه نمی شوند.

  • الکل
الکل خوراکی مضر برای دندان

نوشیدن الکل باعث ایجاد خشکی دهان می شود و دهان خشک فاقد بزاق است که برای حفظ سلامت دندان ها مفید و ضروری است. بزاق از چسبیدن غذا به دندان جلوگیری می کند و ذرات غذا را از بین می برد. حتی به ترمیم علائم اولیه پوسیدگی دندان، بیماری لثه و سایر عفونت های دهان کمک می کند. برای کمک به هیدراته نگه داشتن دهان، مقدار زیادی آب بنوشید و از شستشوی فلوراید و محلول های آبرسان خوراکی استفاده کنید.

  • نوشابه های گازدار

 نوشیدن مقادیر زیادی نوشابه گازدار می‌تواند به اندازه استفاده از متامفتامین و کراک به دندان‌ها آسیب برساند. نوشابه های گازدار پلاک دندان را قادر می سازد تا اسید بیشتری برای حمله به مینای دندان تولید کند. بنابراین، اگر هنگامی که نوشابه می‌نوشید، اساساً دندان‌هایتان را با اسید می‌پوشانید. به علاوه، دهان شما را خشک می کند، به این معنی که بزاق کمتری دارید. و نکته آخر اینکه نوشابه های تیره رنگ می توانند دندان های شما را تغییر رنگ دهند یا لکه دار کنند. بلافاصله پس از نوشیدن نوشابه، دندان های خود را مسواک نزنید زیرا می تواند پوسیدگی را تسریع کند.

  • یخ
خوراکی های مضر برای دندان یخ

جویدن یک ماده سخت می تواند به مینای دندان آسیب برساند و دندان ها را مستعد آسیب های اورژانس های دندانی مانند دندان های ترک خورده یا شکسته یا تاج دندان را شل کند. می توان از یخ برای خنک کردن نوشیدنی ها استفاده کرد، اما بهتر است آن را نجوید. برای جلوگیری از هرگونه آسیب پس بهتر است آب سرد یا نوشیدنی های بدون یخ را انتخاب کنید.

  • مرکبات

پرتقال، گریپ فروت و لیمو می توانند هم به عنوان میوه و هم به عنوان آب میوه خوشمزه باشند و ویتامین C زیادی دارند. اما محتوای اسید آنها می تواند مینای دندان را از بین ببرد و دندان ها را در برابر پوسیدگی آسیب پذیرتر کند. حتی فشردن یک لیمو یا لیموترش در آب باعث افزایش اسید به نوشیدنی می شود. به علاوه، اسید مرکبات می تواند برای زخم های دهان آزاردهنده باشد. اگر می‌خواهید مقداری از آنتی‌اکسیدان‌ها و ویتامین‌های آن‌ها را دریافت کنید، سعی کنید آن‌ها را در وعده‌های غذایی متعادل بخورید و بعد با آب بشویید.

  • چیپس

چیپس و سیب زمینی خوراکی های بسیار پرطرفدار و خوش مزه ای هستند. اما چیپس ها نشاسته زیادی دارند. نشاسته به قند تبدیل می شود که روی دندان ها و بین آن ها گیر می کند و باکتری های موجود در پلاک را تغذیه می کند. هنگام خوردن خورکی های شبیه چیپس، ذرات آن میان دندان گیر می کنند، در این حالت ذرات تولید اسید می کنند و مدتی میان دندان ها باقی می مانند. بعد از خوردن چنین خوراکی هایی، حتما فورا نخ دندان بکشید تا ذرات به دام افتاده خارج شوند.

  • میوه های خشک
خوراکی های مضر برای دندان میوه خشک

ممکن است تصور کنید که میوه های خشک یک میان وعده سالم هستند. این ممکن است درست باشد، اما بسیاری از میوه های خشک مثل زردآلو، آلو، انجیر و کشمش، بسیار چسبناک هستند و بر سطح دندان ها میچسبند و از خوراکی های مضر برای دندان به شمار می روند. میوه‌های خشک به دلیل چسبندگی به راحتی به دندان‌ها و در شکاف‌هایشان می‌چسبند و قند از خود به جای می‌گذارند. اگر دوست دارید میوه های خشک بخورید، حتما دهان خود را با آب بشویید. سپس مسواک بزنید و بعد از آن نخ دندان بکشید. در کل بهتر است به جای میوه خشک از تازه آن استفاده کنید!

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *